logo logo draugiem draugiem

Sākums > Pakalpojumi > Endoskopijas dienas stacionārs

Endoskopijas dienas stacionārs

atverts

VC4 Diagnostikas centrā darbojas jauns, moderni aprīkots endoskopijas dienas stacionārs, kurā tiek veikti gan gastroskopijas un kolonoskopijas izmeklējumi un manipulācijas narkozē anesteziologa klātbūtnē, kā arī kapsulas endoskopija. Tehnoloģisko risinājumu nodrošina firmas "OLYMPUS" EVIS EXERA endoskopiskās iekārtas. Izmeklējumus un ārstēšanu veic gastroenterologs – endoskopisti Hosams Abu Meri un Ilona Vilkoite, kā arī viņu komanda.

Endoskopiskās manipulācijas jaunā kvalitātē

 • Gastroskopija jeb augšējā endoskopija (pēc pacienta izvēles – ar vai bez vispārējās narkozes)

 • Kolonoskopija jeb apakšējā endoskopija (pēc pacienta izvēles – ar vai bez vispārējās narkozes)

 • Kapsulas endoskopija

Lasi, kā jāsagatavojas endoskopiskajiem izmeklējumiem>>

Kas ir kolonoskopija?

Medicīnas tehnoloģijām attīstoties, endoskopiskās izmeklēšanas metodes arvien tiek pilnveidotas un tās kļūst informatīvākas, tādējādi sniedzot iespēju vēl efektīvāk izmeklēt pacientus, noteikt precīzākas diagnozes un sekmīgāk ārstēt saslimušos. Patīkami ir tas, ka endoskopiskie izmeklējumi mūsdienās iespējami arī pacientiem daudz komfortablākā veidā nekā iepriekš – tos var veikt vispārējā narkozē anesteziologa klātbūtnē.

Endoskopijā samērā biežas ir gadījuma atrades, kas neapšaubāmi paaugstina izmeklējumu nozīmīgumu. Endoskopija bieži vien ir izvēles situācija pacientam, piemēram, lai iegūtu slimības morfoloģisko apstiprinājumu vai lai veiktu dzīvībai svarīgas operācijas, piemēram, endoskopisko hemostāzi.

Endoskopijas dienas stacionārā ir nodrošināts viss, lai klients justos ērti un manipulācijas sagādātu pēc iespējas mazāku diskomfortu. Te ir patīkama uzgaidāmā telpa, kur uzturēties pirms manipulācijas - kamēr tiek noformēti dokumenti, kamēr Jūs izjautās anesteziologs. Manipulāciju telpā ir viss nepieciešamais aprīkojums, lai pēc iespējas īsā laikā tiktu veikti augstākās kvalitātes izmeklējumi, kā arī atpūtas telpa pēc manipulācijas.

Zvani un uzzini vairāk par endoskopijas dienas stacionāra pakalpojumiem!

tālr: 67144031, 67144046 vai mob.29296313

 

Plašāka fotogalerija>>

Gastroskopija

Gastroskopija ir augšējās gremošanas trakta vai tā daļas izmeklēšanas metode, kas nozīmē barības vada, kuņģa un duodena proksimālās daļas apskati. Tā ir visprecīzākā metode agrīnai gremošanas sistēmas iekaisumu diagnostikai un ārstēšanai. Vienlaicīgi gastroskopijas veikšanas laikā var tikt veiktas arī ārstnieciskās manipulācijas vai pat operācijas: polipu noņemšana, barības vada paplašināšana, svešķermeņu evakuācija, injekcijas asiņošanas apturēšana u.c. Izvērtējot pacienta sūdzības, endoskopijas veikšanas nepieciešamību un indikācijas nosaka ārsts, pamatojot ar simptomiem, sindromiem, slimībām, kā arī, lai veiktu diagnostiskas proves (biopsijas, uzsējumus, mērījumus u.c.).

Galvenās indikācijas

 • Simptomātiskās (anēmija, neskaidras ģenēzes dispepsija, GERS Neulcerosa dispepsija, Helicobacter pylori diagnostikai, enteropātiju diagnostikā, piemēram, celiakija. Čūlu un čūlojumu diagnoze un diferenciāldiagnostika, erozijas, preventīvās (stāvokļa noskaidrošanai). Pirms holecistektomijas, laparoskopiskām antirefluksa operācijām. Tas ir obligāts izmeklējums barības vada gļotādas bojājuma pakāpes noteikšanai, gļotādas audu paraugu ņemšana morfoloģijai un malignitātes izslēgšanai.
 • Neonkoloģiskās (dispepsijas, erozijas, čūlas, čūlojumi, t.sk. preventīvās–preoperatīvās, pirms ulcerogēnu medikamentu kursa).
 • Onkoloģiskās.

Viena no lielākajām gastroskopijas priekšrocībām ir iespēja diagnosticēt ļaundabīgos audzējus agrīnā stadijā. Agrīnam kuņģa vēzim nav specifiskas klīnikas, tā joprojām ir gadījuma atrade vai arī tā risku jācenšas novērtēt katram pacientam. Lielākā daļa agrīnu kuņģa vēžu ir nelieli, pat pāris milimetru, to vizualizācija un morfoloģiskā pierādīšana ir grūta, prasa labu profesionālo sagatavotību un endoskopisko tehniku.

Terapeitiskās endoskopijas laikā var veikt aplikācijas, liģēšanu, injekcijas, ablāciju, koagulāciju u..c., kā arī pielietot papildu diagnostikas metodes – lūmena skalošanu, materiāla ņemšanu morfoloģijai un citoloģijai. Viens no svarīgākajiem endoskopijas uzdevumiem ir endoskopijas laikā iegūt kvalitatīvus audu paraugus. Biežāk lietotā metode ir materiāla ņemšana ar biopsiju knaiblītēm jeb kniebienbiopsijas. Biežāklietojamais citoloģijas materiāla iegūšanas veids ir bioptikāta nospiedums.

Kolonoskopija

Kolonoskopija ir vienīgā, visprecīzākā un informatīvākā izmeklēšanas metode, ar kuras palīdzību var izmeklēt resno zarnu no iekšpuses un savlaicīgi diagnosticēt un ārstēt resnās un taisnās zarnas slimības Kolonoskopijas laikā nepieciešamības gadījumā vienlaicīgi var veikt dažādas diagnostiskas darbības, piemēram, polipu un audzēju izņemšanas. Kolonoskopija ir “zelta standarts” kolorektāla vēža diagnostikā, t.i., tas ir jutīgākais un specifiskākais izmeklējums adenomatozu polipu un vēža diagnostikā resnajā zarnā.

Kolonoskopijas iedala:

 • Totālā kolonoskopija - visas resnās zarnas apskate, ieskaitot aklo zarnu ar līdz pat 50 cm iespējamu ileusa distālās daļas vizualizāciju;
 • Kreisās puses kolonoskopija – parasti tā ir sigmoideumdaļēja apskate. Kreisās puses kolonoskopijā parasti vizualizē resno zarnu līdz kreisajam (liesas) leņķim;
 • Sigmoidoskopija - taisnās un lokveida zarnas endoskopiskā izmeklēšana.

Kolonoskopijas indikācijas:

Galvenā indikācija steidzamai kolonoskopijai ir zarnu asiņošana t. sk. arī smags čūlains kolīts (agrāk to uzskatīja par kontrindikāciju!) un akūta obstrukcija. Daudzos gadījumos diagnostiskā kolonoskopija kļūst par terapeitisko (hemostāze, dekompresija u.c.).

Indikācijas plānotām kolonoskopijām ir vērstas uz resnās zarnas audzēju (resnās zarnas vēža un adenomu) diagnostiku, kā arī citu slimību diagnostiku:

 • Pozitīva reakcija uz slēptām asinīm fēcēs;
 • Aizdomīgi resnās zarnas citas attēlu diagnostikas dati;
 • Resnās zarnas vēža simptomātika (arī negatīvas rentgenatrades gadījumā);
 • Kolorektāla vēža riska grupas pacienti. Kolonoskopija ir vienīgā endoskopiskā izmeklēšana, kas ir skrīninga metode kolorektālu adenomu un vēžu diagnostikā;
 • Polipozes, t.i., kad resnajā zarnā ir simtiem polipu;
 • Pēc operācijām ginekoloģisku audzēju un pārciestās staru terapijas dēļ.
 • Iekaisīgas zarnu slimības (čūlainais kolīts un Krona slimība). Pirmreizējos gadījumos jāveic totālā kolonoskopija ar ileoskopiju.

Kolonoskopijas kontrindikācijas:

Absolūtās – peritonīts, plaušu infarkts, akūts miokarda infarkts. Relatīvās - izteikta sirds un/vai respiratora mazspēja, hemorāģiskā diatēze (bioptēšanas un/vai polipektomijas gadījumos), grūtniecība (sigmoskopija risku nepalielina, bet totālā kolonoskopija tiek veikta, ja ir neatliekamās

indikācijas), aortas aneirisma. Ierobežojumi kolonoskopijas veikšanai - slikta zarnu sagatavošana, striktūras, izteiktas adhēzijas, nav polipektomijas iespēju.

Sagatavošana kolonoskopijai nosaka izmeklējuma kvalitāti - lai nodrošinātu pilnīgu un precīzu resnās zarnas apskati, resnajai zarnai jābūt pilnīgi tīrai.

Kapsulas endoskopija

Tāpat gastroenetrologs – endoskopists Hosams Abu Meri veic vienu no jaunākajiem un informatīvākajiem izmeklējumiem – kapsulas endoskopiju, ko pārsvarā izmanto tievās zarnas izmeklēšanai, bet iespējams iegūt arī visa gremošanas trakta kopainu.

Kapsulas endoskopijas pamatā ir 2,6x1,1 cm liela kapsula, kurā iemontēts gaismas avots un augstas izšķirtspējas kamera, kas nosūta signālu uz speciālu uztvērēju, ko ar jostu piestiprina pie pacienta ķermeņa.Tā satur minifotokameru, “zibspuldzes” veida gaismas ierīci un bezvadu datu pārraides sistēmu. Izmeklēšana ilgst apmēram 8 stundas, kuru laikā var tikt uzņemti līdz 55 000 gremošanas trakta attēli. Kapsula pēc tās norīšanas pārvietojas pa gremošanas traktu ar peristaltikas palīdzību, fotografējot gremošanas trakta gļotādu.Visi attēli izmeklējuma laikā tiek pārsūtīti uz speciālo uztvērēju un pēc izmeklēšanas beigām ar speciālas datorprogrammas palīdzību tiek izvērtēti.

Zāļu kapsulas lieluma endoskopiskā kapsula veidota no cilvēkam bioloģiski draudzīga materiāla, tādējādi tā cilvēka ķermenī var atrasties vairākas dienas, neradot komplikācijas. Tā tiek izvadīta dabiskā ceļā. Komplikācijas ir reti, potenciālais risks var būt saistīts ar zarnu nosprostojumu. Tas parasti notiek gadījumos, ja kādā zarnu posmā ir striktūra, kas radusies pēc iekaisuma, agrāk veiktām ķirurģiskajām operācijām u.c. gadījumos.

Galvenās indikācijas:

 • Neskaidras etioloģijas gastrointestināla asiņošana;
 • Krona slimības tievo zarnu bojājuma diagnostika, kad augšējā un apakšējā endoskopija nedod vēlamos rezultātus;
 • Celiakija – kapsulas endoskops uzņem attēlus ļoti tuvu tievās zarnas gļotādas sieniņai ar palielinājumu līdz 8 reizēm, līdz ar to var iegūt ļoti kvalitatīvu attēlu, kurā var izvērtēt tievo zarnu bārkstiņu izskatu, atrofiju un arī celiakijas komplikācijas;
 • Hereditārās polipozes Pēca–Jēghersa (Peutz-Jeghers) sindroma gadījumos, lai diagnosticētu polipus tievajās zarnās;
 • Nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu izraisītie bojājumi gremošanas traktā to lietošanas dēļ, piemēram, čūlas, striktūras.
 • Neskaidra dzelzs deficīta anēmija;
 • Tievo zarnu audzēju diagnostikai;
 • Pediatriskās patoloģijas – tievo zarnu slimības, Krona slimība, celiakija. Lieto retāk, jo bērniem kapsulu ir grūtāk vai pat neiespējami norīt. Jaunākais pacients ir bijis ap 2 gadu vecs. Var rasties grūtības, šķērsojot pylorus un ileocekālo vārstu.

Ierobežojumi/kontrindikācijas:

 • Rtg vai iepriekšējas specifiskas izmeklēšanas laikā konstatēts nosprostojums, pārliecinošs sašaurinājums;
 • Adhēzijas un/vai divertikuli kuņģa zarnu traktā, kas var ietekmēt kapsulas pārvietošanos;
 • Rīšanas grūtības, kā dēļ kapsula var nejauši iekļūt trahejā;
 • Pacientiem, kuriem ir grūti norīt tableti kapsulas endoskopa lielumā.

Ņemot vērā metodes vienkāršību, līdzīgus slēdzienus var vērot, ja kapsulas endoskopiju salīdzina ar dubultbalonu enteroskopiju, pēdējā gan ir vairāk laikietilpīga.

Diemžēl sliktas zarnu trakta sagatavošanas dēļ, kā arī paātrināts vai samazināts zarnu tranzīts vai nepietiekama kapsulas orientācija pret bojājuma vietu var palielināt kļūdu skaitu, tādēļ pacienta sagatavošana sākas dienu pirms procedūras. Nerekomendē ēst 3- 4 stundas, pirms uzsāk lietot PEG, bet pirms tam iesaka vieglu uzturu. Pēdējo PEG porciju jādzer 4 stundas pirms pirms plānotā procedūras laika. Standarta PEG daudzumam jābūt 4 litri, kurus sagatavo un lieto atbilstoši ražotāja instrukcijām. Jārēķinās, ka tīrīšanās process aizņems vismaz 12 stundas. Ir svarīgi, lai pacients būtu tukšā dūšā, lai būtu labāk redzamas gremošanas trakta sieniņas. Tādējādi ir nepieciešamas 10 -12 stundu periods pirms procedūras sākuma, kad nedrīkst ne ēst, ne dzert. Divas stundas pēc kapsulas norīšanas var sākt dzert šķidrumu, četras stundas pēc kapsulas norīšanas var ieturēt vieglu maltīti, astoņas stundas pēc kapsulas norīšanas var atgriezties pie normāla ēšanas režīma.

Šī metode ir nesāpīga, tā nesagādā lielas neērtības pacientiem, tā ir ar zemu komplikāciju risku un ir ļoti informatīva un vērtīga. Tā var būt vienīgā metode, īpaši tievās zarnas slimību gadījumos, kas ļauj noteikt precīzu diagnozi – tā aizpilda informatīvo „nišu“ tad, kad ar citiem izmeklējumiem nepietiek (tievās zarnas ir grūti izmeklēt to garuma dēļ 3–5 m).

 

Zvani un uzzini vairāk par endoskopijas dienas stacionāra pakalpojumiem!

tālr: 67144031, 67144046 vai mob.29296313

 


Pakalpojums Cena EUR
Gastroskopija un/vai parciāla duodenoskopija, bez parauga ekscīzijas, punkcijas 75.50 €
Gastroskopija un/vai parciāla duodenoskopija, ar parauga ekscīziju, punkciju un ureāzes uzrādīšanu 104.00 €
Sigmoidoskopija ar elastīgiem instrumentiem, ieskaitot rektoskopiju 71.50 €
Resnās zarnas izmeklēšana ar elastīgiem instrumentiem, ieskaitot rektoskopiju līdz liesas leņķim 93.00 €
Resnās zarnas izmeklēšana ar elastīgiem endoskopiem, bez parauga ekscīzijas, punkcijas 103.00 €
Resnās zarnas izmeklēš. ar elastīgiem endoskopiem, ieskaitot rektoskopiju un sigmoidoskopiju, parauga ekscīziju un/vai punkciju 137.00 €
Svešķermeņa izņemšana no barības vada, kuņģa, divpadsmitpirkstu zarnas. Piemaksa kodiem GST.4DC 43.00 €
Īslaicīgā i/v anestēzija pie endoskopiska izmeklējuma 68.50 €

Piesakies konsultācijai