logo logo draugiem draugiem

Sākums > Par mums > Jaunumi > Osteodensitometrija

Osteoporozes diagnostika, profilakse, ārstēšana. Osteodensitometrija

atverts

SIA "Veselības centrs" filiāles "Diagnostikas centrs" klientiem pieejami osteodensitometrijas (DXA) izmeklējumi. Ar šo metodi var noteikt kaulu blīvumu mugurkaula skriemeļos, gūžas kakliņā un citos kaulos. Izmeklējuma pamatā ir divu dažādu enerģijas rentgenstaru atšķirīga absorbcija dažāda apjoma un blīvuma audos. Tā ir  visizplatītākā osteoporozes diagnostikas metode visā pasaulē.

 

Galvenās indikācijas osteodensitometrijas izmeklējuma veikšanai:

 • sievietes pēc 65 gadu vecuma
 • sievietes menopauzē pirms 65 gadu vecuma, ja ir riska faktori
 • vīrieši pēc 70 gadu vecuma
 • pacienti, kuriem ir bijis kaulu lūzums minimālas traumas rezultātā
 • pacienti, kuru slimība vai veselības stāvoklis saistās ar samazinātu kaulu masu vai kaulaudu zudumu
 • pacienti, kuriem medikamentu lietošana samazina kaulu masu vai izraisa kaulaudu zudumu
 • pacienti pirms specifiskas osteoporozes terapijas uzsākšanas
 • pacienti, kam jāizvērtē osteoporozes ārstēšanas efekts
 • sievietes, kuras pārtrauc lietot hormonu aizvietojošo terapiju (HAT)
 • ikviens, kurš netiek ārstēts, bet kurš kaulaudu zuduma konstatēšanas gadījumā saņemtu terapiju

Osteodensitometrija ir vienkāršs un nesāpīgs izmeklējums - pacients apguļas uz kušetes, virs kuras novietots osteodensitometrs, un 10–15 minūtes notiek skenēšana ar rentgena stariem, bet īpaša datorprogramma aprēķina kaulu minerālo blīvumu. Izmeklējuma laikā saņemtais jonizējošais starojums ir niecīgs.

 

 

Osteoporoze ir skeleta kaulu slimība, kurai raksturīga kaulu masas samazināšanās un kaulaudu mikroarhitektonikas izmaiņas, kuras rada pastiprinātu kaulu trauslumu un paaugstinātu kaulu lūzumu risku. Osteoporozes iemesli ir dažādi, tomēr vairumā gadījumu to izraisa hormonālās izmaiņas organismā, nepietiekama fiziska aktivitāte un novecošanās. Šī slimība skar katru ceturto/piekto sievieti un septīto/astoto vīrieti pēc 60 gadu vecuma. Osteoporoze ir ārstējama, tomēr svarīgi slimību atklāt laikus un uzsākt tās profilaksi.

Visām sievietēm pēc 50 un vīriešiem pēc 70 gadu vecuma ieteicams veikt kaulu blīvuma pārbaudi. Atklājot kaulu blīvuma samazināšanos, jākonsultējas ar osteoporozes speciālistu, kurš nosaka tālāko taktiku, ja nepieciešams, nozīmē ārstēšanu vai novērošanu dinamikā, profilaksi.

Dodoties pie speciālista, līdzi jāņem ar slimību saistītie medicīniskie izraksti un slēdzieni, analīzes un lietoto medikamentu nosaukumi, lai ārsts varētu izvērtēt situāciju un nozīmēt labāko ārstēšanu.

SIA "Veselības centrs 4" filiālē "Diagnostikas centrs" osteoporozes profilakses un ārstēšanas jautājumos konsultē ārste interniste Dr. Inese Legzdiņa

Zvaniet, uzziniet vairāk un piesakiet vizīti pa tālr:

67144031; 67143550; 67144046; 29296313


 • Dalīties ar šo ziņu:

Piesakies konsultācijai