logo logo draugiem draugiem

Sākums > Par mums > Jaunumi > Vēderi un vēderiņi. Nekaitīgie un bīstamie

Vēderi un vēderiņi. Nekaitīgie un bīstamie

Sievietes parasti domā - ja ir izteikts vēders, tātad noteikti ir liekais svars, un nu ar pareizu uzturu, kaloriju skaitīšanu un svariem jāsāk šis risināt. Taču vēders var būt palielināts dažādu iemeslu dēļ, un tam var nebūt saistības ar taukiem un lieko svaru. Lasiet rakstu ar ''Veselības centrs 4'' filiāles "Diagnostikas centrs" endokrinoloģes Gitas Ertas skaidrojumu.

Svarīgu informāciju par iespējamo problēmas sakni speciālistam sniedz jau vizuāla vēdera formas apskate. Endokrinologi vēderus parasti iedala divās grupās - ābolveida vēders un bumbierveida vēders. Ābolveida vēders ir krietni kaitīgāks, jo liecina par daudz augstākiem kardiovaskulārajiem riskiem un slikto tauku klātbūtni, savukārt bumbierveida vēders ir mazāk kaitīgs, tas norāda uz izmaiņām hormonālajā darbībā. ''Populārzinātniskajā Iiteratūrā atrodami dalījumi, kur vēderiņi pēc formas tiek sagrupēti četrās, piecās vai dažkārt pat sešās kategorijās - atkarībā no izcelsmes faktoriem. Akceptējami ir arī šādi dalījumi, kaut vai tāpēc vien, ka cilvēkiem tie vieglāk saprotami, tādējādi sarunās ar pacientiem dažkārt vienkāršāk izskaidrot notiekošo,'' uzsver endokrinoloģe.

PIECI VĒDERA TIPI

MAMMAS VĒDERS. Izskats: vēders paliels, izvirzīts uz priekšu, nokarājušās ādas krokas.Viegli tikt vaļā.  Sastopams ļoti bieži, tāds mēdz būt sievietēm pēc bērna piedzimšanas, sevišķi, ja iznēsāti vairāki bērni. Šis ir visnekaitīgākais vēderiņa veids, kaut arī vizuāli tas var būt pat ļoti liels. Tā veidošanos izraisa iegurņa muskulatūras vājums, arī āda var būt zaudējusi tonusu un reizēm pat nokarājas. Parasti nav nepieciešamas stingras diētas, bet lielākais palīgs ir fizioterapeits, kas izveidos vingrinājumu kompleksu iegurņa muskuļu tonusa un spēka uzlabošanai, īpaši noderīgi varētu būt tā dēvētie Kēgela vingrinājumi, arī dažādas lāzerprocedūras. Katrā ziņā no šā tipa vēdera ir diezgan viegli atbrīvoties. Svarīgi par vingrinājumiem konsultēties pie speciālista, nevajadzētu aizrauties ar pašdarbību, sākot uz savu roku izpildīt kaut kur internētā atrastus vingrinājumus. Nepareizi veikti vingrinājumi tikai vēl vairāk pastiprinās problēmu.

HORMONĀLAIS VĒDERS. Izskats: palielināts, zemu novietots vēders, sānos var būt tā dēvētie rokturīši. Palīdzēs ginekologs. Saukts arī par ginekoloģisko jeb hiperestrogēno vēderu. Vēdera apjoms var būt pat ļoti liels, maldinot sievieti, ka nu tik jāmetas tievēt visiem līdzekļiem. Patiesībā vēderu rada ginekoloģiskas problēmas - liela izmēra cistas, miomas, olnīcu iekaisumi. Nereti tieši endokrinologs ir tas, kas nosūta sievieti pie ginekologa, kur bez apskates noteikti jāveic arī ultrasonogrāfijas izmeklējums. Tālāk seko hormonu terapija vai operācija. Kad problēma ir novērsta, uzreiz arī pazūd vēders.

UZPŪSTAIS VĒDERS. Izskats: uz priekšu izvirzīts vēders, it kā cilvēks būtu norijis gaisa balonu. Diezgan nekaitīgs. Ļoti bieži sastopams, salīdzinoši nekaitīgs vēdera tips, kam ar taukiem nav nekādas saistības. Vēdera apjomam ir gastroenteroloģisks iemesls -zarnu trakts ir iekaisis, tāpēc meteorizēts jeb uzpūsts. Piemēram, no rīta vēders ir plakans, bet vakarā milzīgs - no rīta bikses der, vakarā neizturami žmiedz. Ieteicams noskaidrot, vai nav pārtikas alerģija, glutēna vai laktozes nepanesība. Jāpārbauda arī aizkuņģa dziedzera fermenti, jo tas, iespējams, nepietiekami labi šķeļ olbaltumvielas un taukus. Tāpat, iespējams, būs jāpārbauda zarnu mikrobioms un baktēriju līdzsvars tajā (ja ir disbalanss, vēders būs konstanti uzpūties). Iekaisis zarnu trakts var radīt tiešām nelāgas sajūtas, vēders izskatās milzīgs. Reizēm problēmu var atrisināt ātri, piemēram, izslēdzot no uztura noteiktus produktus.

KORTIZOLA VĒDERS. Izskats: ābolveida vēders, tauki lokalizēti ap nabu. Visbīstamākais. Šo mēdz saukt arī par mūsdienu nepareizā dzīvesveida, stresa, alkohola vēderu, vīriešiem - par alus vēderiņu (mediķu terminoloģijā - ābolveida vēders). Visvairāk izplatītais un arī visbīstamākais vēdera tips. Izmaiņas viduklī rada paaugstināts stresa hormona kortizola daudzums. Šāds vēders veidojas, kad dzīvesveids ir tālu no ideālā -ieildzis paaugstināta stresa periods, pavirša ēdienkarte ar augstu ātro ēdienu īpatsvaru tajā, daudz kafijas, slikts miegs, trūkst sporta, grēkošana ar alkoholu. Rezultātā vidukļa rajonā veidojas viscerālie jeb sliktie tauki, kas izmaina hormonālo fonu, insulīna darbību un rezistenci, rada ogļhidrātu vielmaiņu problēmas, kombinējoties ar metabolo sindromu, paaugstina holesterīna līmeni un asinsspiedienu. Kopumā tas ir ļoti augsts risks dažādām veselības problēmām, divtik augsts risks kardiovaskulārajām slimībām.

VAIROGDZIEDZERA VĒDERS. Izskats: tūska, šo vēdera tipu vairāk raksturo nevis ārējā forma, bet pavadošās pazīmes ķermenī. Jāārstē ar zālēm. Vēders veidojas vairogdziedzera maz-spējas jeb hipotireozes rezultātā, un tā ir visai bieži sastopama problēma. Vēdera apjomu būtībā veido ļoti izteikta tūska, viduklis ir kā uzpampis. Problēmu pavada arī citas pazīmes: nogurums, menstruāciju iztrūkums vai neregularitāte, trausli mati, lēnīgums, bremzēta domāšana, rupjāka balss, depresija. Vairogdziedzera vēders bieži kombinējas ar uzpūsto vēderu, jo arī zarnu darbība ir lēnāka un tonuss zemāks. Būtībā visa vielmaiņa ir lēnāka. Palīdzēt var medikamenti, kā saka endokrinoloģe: ''Viena brīnumtabletīte dienā, kas aizvieto vajadzīgo hormonu, un viss ātri vien būs kārtībā.''

KO DARĪT?

  • Veic ķermeņa mērījumus. Izmantojot internētā atrodamos kalkulatorus, nosaki:
  • vidukļa un gurnu apkārtmēra attiecību. Ja iegūtais skaitlis ir 0,85 un lielāks (vīriešiem 0,95 un lielāks), tas norāda uz problemātisku situāciju;
  • ķermeņa masas indeksu. Ja tas ir robežās no 18,6 līdz 25, tavs svars ir normāls.
  • Apmeklē ģimenes ārstu un veic vispārējās analīzes.
  • Reizi gadā apmeklē ginekologu, veic arī USG izmeklējums, lai pārbaudītu olnīcu stāvokli.
  • Izmēri kaitīgo viscerālo tauku daudzumu organismā. Šāda iespēja ir, piemēram, Veselības centrs 4'' filiālē ''Diagnostikas centrs''.
  • Apmeklē endokrinologu, kas noteiks, vai nepieciešama endokrinoloģiska ārstēšana.

 

Visu rakstu lasiet žurnāla ''Ieva'' 2021. gada 24. marta numurā


  • Dalīties ar šo ziņu:

Piesakies konsultācijai