logo logo draugiem draugiem

Sākums > Par mums > Jaunumi > Un vēlreiz par sirdi un asinsriti

Vēlreiz par sirdi un asinsriti

atverts

Lai arī sirds un asinsvadu veselības tēma tiek nemitīgi apspriesta un aktualizēta, šīs sistēmas slimības joprojām ir viens no galvenajiem saslimstības un nāves iemesliem Latvijā un pasaulē. No asinsrites sistēmas slimībām Latvijā pērn, 2018. gadā, miruši 15 758 iedzīvotāji. Kāpēc, lai arī apzināta, šī problēma nemazinās? Lasiet "Veselības centrs 4" filiāļu "Diagnostikas centrs", "Valdlauči" un "Capital Clinic Riga" kardioloģes dr. Kristīnes Dombrovskas rakstu žurnālā "Ārsts.lv".

Vieni no biežākajiem iemesliem sirds un asinsvadu slimībām ir paaugstināts asinsspiediens jeb hipertensija un ateroskleroze.

ZINĀMAIS NEMANĀMAIS DRAUDS - ASINSSPIEDIENS

Paaugstināts asinsspiediens negatīvi ietekmē smadzeņu, nieru, acu un citu orgānu darbību, traucē normālu atmiņas darbību un spēju koncentrēties, veicina aterosklerozes attīstību, rada insulta un infarkta risku. Arteriālai hipertensijai sākumā var nebūt simptomu. Tā kā hipertensija ir viens no lielākajiem sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem, agrīnai tās diagnostikai un ārstēšanai ir milzu nozīme. Mērķis ir nenonākt līdz insultam - smadzeņu asinsrites traucējumam vai stenokardijai - lēkmjveida sāpēm sirds apvidū slodzes laikā, vai infarktam, kad pēkšņa sirds artēriju nosprostošanās izraisa stipras sāpes krūtīs.

Arteriālo hipertensiju ietekmē ģenētiskie faktori (pārmantojamība), kā arī dzīvesveids - smēķēšana, pārāk liela sāls daudzuma lietošana uzturā, mazkustīgums utt. Liela ietekme ir arī liekajam svaram jeb adipozitātei, kas cieši korelē ar cukura diabētu.

PAAUGSTINĀTS HOLESTERĪNA LĪMENIS -AKTUĀLI JEBKURĀ VECUMĀ

Valda uzskats, ka holesterīna līmenim uzmanība jāpievērš tikai pusmūžā. Tomēr mūsdienu mazkustīgais dzīvesveids un neveselīgā uztura izvēle radījuši situāciju, kad paaugstināts holesterīna līmenis tiek konstatēts arvien jaunākiem pacientiem. Latvijas Universitātes Kardioloģijas un reģeneratīvās medicīnas institūta veiktā pētījuma dati liecina, ka vecumā virs 35 gadiem paaugstināts holesterīna līmenis ir jau 70% pētījuma dalībnieku.

ATEROSKLEROZE - CITU NOPIETNU SIRDS UN ASINSVADU SLIMĪBU SĀKUMS

Ateroskleroze ir viena no visbiežāk sastopamajām hroniskajām asinsvadu slimībām. Tā izpaužas kā taukiem līdzīgu vielu, galvenokārt holesterīna, nogulsnēšanās asinsvadu sienās. Ar laiku ateroskleroze noved pie asinsvadu deformācijas un sašaurināšanās līdz pat pilnīgai to noslēgšanai. Šis process var izraisīt ļoti bīstamas slimības, piemēram, trombozi, miokarda infarktu un insultu.

Ateroskleroze nemanāmi var sākties jau 30-40 gadu vecumā un izpausties veselības traucējumu veidā tikai 50-60 gados. Ar aterosklerozi visbiežāk slimo vīrieši, un tās izraisītās sirds un asinsvadu slimības ir biežākais nāves cēlonis attīstītajās pasaules valstīs, izraisot katru trešo nāves gadījumu.

Aterosklerozes attīstības galvenie simptomi un izpausmes:

1. Koronāra sirds slimība - koronāro artēriju aizkaļķošanās/sašaurināšanās, radot stenokardiju vai akūtā gadījumā miokarda infarktu.

2. Akūts miokarda infarkts (Ml) jeb sirdslēkme ir pēkšņa koronāro artēriju nosprostošanās ar trombiem un kritiska asins plūsmas samazināšanās sirds muskulī. Tā rezultātā sirds muskuļu audos rodas skābekļa trūkums, kas var izraisīt audu bojājumu vai bojāeju.

3. Insults ir pēkšņs smadzeņu asinsrites traucējums. Akūtu insultu izraisa pēkšņa galvas asinsvadu no-sprostošanās ar trombiem/emboliem. Insultu visbiežāk izraisa asinsvadu slimības - ateroskleroze, hipertoniskā slimība, vaskulīts, asinsvadu attīstības anomālijas u.c.

Insults var būt išemisks, kad kada no smadzeņu asinsvadiem traucēta asinsapgāde, vai hemorāģisks, kad palielinātas asinsvadu sienu caurlaidības dēļ rodas asinsizplūdums (hipertensīvās krīzes gadījumā). Insulta sekas var būt neatgriezeniska hemiparēze - vienas ķermeņa puses vājums, kas apņem vienu roku un vienu kāju, var saglabāties arī runas, valodas, jušanas, uzvedības u. c. traucējumi. Diemžēl katrs piektais pacients pēc insulta neizdzīvo.

4. Perifēro kāju artēriju išēmiska slimība galvenokārt skar smēķētājus, cukura diabēta pacientus. Smēķētājiem biežāk raksturīgas artēriju oklūzijas, kas var draudēt ar gangrēnu un kājas amputāciju. Cukura diabēta pacientiem raksturīgi, ka veidojas trofiskās čūlas uz kājām.

APSTEIDZOT SLIMĪBU - AGRĪNA DIAGNOSTIKA UN PROFILAKSE

Sirds un asinsvadu slimību diagnostikas iespējas Latvijā ir plašas un pieejamas - medicīnas iestādes arvien papildina savu aprīkojumu ar jaunākajām tehnoloģijām, turklāt diagnostika ir valsts apmaksāta.

Nacionālā veselības dienesta apmaksātie izmeklējumi:

  • elektrokardiogramma;
  • asins analīzes;
  • ehokardiogrāfija;
  • veloergometrija;
  • stresa ehokardiogrāfija;
  • miokarda perfūzijas scintigrāfija;
  • datortomogrāfijas angiogrāfija koronārajām artērijām (vainagartērijām) ar intravenozu kontrastvielu;
  • koronarogrāfija;
  • Holtera monitorēšana.

Capital Clinic Riga ir iespējams papildus veikt kardiopulmonālās slodzes testu.

Profilakse

Lai arī, medicīnas nozarei attīstoties, sirds un asinsvadu slimību ārstniecība kļūst arvien efektīvāka un pieejamāka, vissirsnīgākais ārstu ieteikums pacientiem ir parūpēties par profilaksi.

Mēs nevaram izvairīties no iedzimtības, tomēr spējam ietekmēt ārējos riska faktorus. Galvenais - jāatceras, ka primārā profilakse aterosklerozes attīstības samazināšanai ir dzīvot veselīgi, ēst veselīgi un nodarboties ar fiziskā aktivitātēm jebkurā vecumā. Uzturā mazāk būtu jālieto trekni, cepti ēdieni, cūkgaļa, maize, kartupeļi, makaroni, vairāk jālieto zivju produkti, vistas gaļa, sautēta gaļa, dārzeņi, augļi.

Visu rakstu lasiet žurnāla "Ārsts.lv" 2019. gada augusta numurā


  • Dalīties ar šo ziņu:

Piesakies konsultācijai