Tikt galā ar paaugstinātu holesterīnu bez zālēm - tikai ar diētu? To var, ja ārsts novērtējis un atzinis, ka risks tuvāko 10 gadu laikā sastapties ar sirds un asinsvadu kaitēm ir vērtējams kā zems. Stāsta ''Diagnostikas centrs'' uztura speciāliste Guna Rijkure
Līgo svētku mielasts tiem, kuriem par savu holesterīnu jādomā
Svētki ir svētki. Ar nosacījumu, ja svinēšana nenotiek biežāk kā pāris reižu gadā, šajā reizē drīkst nedaudz pagrēkot, pārkāpjot diētas principus. Visdrīzāk tas kaitīgu ietekmi uz veselību neatstās, ja vien nākamajā dienā atgriezīsies pie veselīga uztura principiem. ''Es teiktu, ka atliek no svētku galda noņemt rasola bļodu, trekno cūkgaļu, kūku ar putukrējuma cepuri un sviesta rozītēm, un tas jau būs labi cilvēkam ar paaugstinātiem holesterīna rādītājiem. Sakārtojot savu uzturu, pievēršoties Vidusjūras diētai, mēneša laikā holesterīnu var samazināt par vienu vienību,'' teic uztura speciāliste Guna Rijkure un, lūk, ko iesaka celt Līgo svētku galdā!
Trīs strīdīgie jautājumi
1. UZLEJAMĀ KAFIJA.
Vai tiešām paaugstina holesterīnu?
Uztura speciāliste Guna Rijkure stāsta, ka holesterīnu paaugstināt var tāda kafija, kas tiek pagatavota, vārot uz tiešas uguns: „Labāk kafiju vienkārši apliet ar karstu ūdeni (ap 90 grādiem), jo kafijas vārīšanas procesā vairāk tiek šķīdināti piesātinātie tauki, kas varētu paaugstināt holesterīna līmeni asinīs.”
2. OLAS. Cik drīkst ēst, ja ir paaugstināts holesterīns?
Uztura speciāliste Guna Rijkure savam pacientam ar paaugstinātu holesterīnu pilnībā no olām uzturā atteikties neliktu: „Tomēr viss atkarīgs no pagatavošanas veida - ja vien olas netiek piededzinātas uz pannas, tad drīkst. Kā nekā olās ir lecitīns, kas pat samazina holesterīna līmeni, ēšanas laikā neļauj holesterīnam no produktiem uzsūkties asinīs, bet olas dzeltenuma sastāvā ir ne tikai ūdenī šķīstošie, bet arī taukos šķīstošie vitamīni. Nav sliktu produktu, viss atkarīgs, kā tos pagatavojam un cik lielas porcijas ēdam.”
3. KOKSRIEKSTU EĻĻA. Būs labāka par sviestu?
Par kokosriekstu eļļu var teikt, ka tas ir kā koks ar diviem galiem. No vienas puses, kokosriekstu tauki ir piesātinātie, bet, ja tos karsē uz pannas, tie nepārvēršas transtaukos, kā tas reizēm var notikt, karsējot pat šķietami labas, augstvērtīgas eļļas. Tātad ikdienas lietošanai, konditorejā, ja var iztikt, labāk kokosriekstu eļļu nelietot, bet cepšanai to var droši izvēlēties. Bet citādi labāk cept pēc iespējas retāk. Priekšroka jādod tvaicēšanai, sutināšanai, vārīšanai.
Vairāk lasiet žurnāla ''Veselība'' 2021. gada jūnija izdevumā