logo logo draugiem draugiem

Sākums > Par mums > Jaunumi > Tikt galā ar paaugstinātu holesterīnu bez zālēm

Tikt galā ar paaugstinātu holesterīnu bez zālēm

Tikt galā ar paaugstinātu holesterīnu bez zālēm - tikai ar diētu? To var, ja ārsts novērtējis un atzinis, ka risks tuvāko 10 gadu laikā sastapties ar sirds un asinsvadu kaitēm ir vērtējams kā zems. Stāsta ''Diagnostikas centrs'' uztura speciāliste Guna Rijkure

Līgo svētku mielasts tiem, kuriem par savu holesterīnu jādomā

Svētki ir svētki. Ar nosacījumu, ja svinēšana nenotiek biežāk kā pāris reižu gadā, šajā reizē drīkst nedaudz pagrēkot, pārkāpjot diētas principus. Visdrīzāk tas kaitīgu ietekmi uz veselību neatstās, ja vien nākamajā dienā atgriezīsies pie veselīga uztura principiem. ''Es teiktu, ka atliek no svētku galda noņemt rasola bļodu, trekno cūkgaļu, kūku ar putukrējuma cepuri un sviesta rozītēm, un tas jau būs labi cilvēkam ar paaugstinātiem holesterīna rādītājiem. Sakārtojot savu uzturu, pievēršoties Vidusjūras diētai, mēneša laikā holesterīnu var samazināt par vienu vienību,'' teic uztura speciāliste Guna Rijkure un, lūk, ko iesaka celt Līgo svētku galdā!

  • KONDITOREJAS IZSTRĀDĀJUMU UN PĪRĀDZIŅU VIETĀ PARŪPĒJIES, LAI UZ GALDA IR SVAIGI AUGU UN OGAS. Iederēsies arī pašgatavoti musli batoniņi, auzu pārslu cepumi, burkānu kūka. LIEC UZ
  • GALDA SELERIJAS. Lai gan tās tiešā veidā nevar samazināt holesterīnu, selerijas ir laba uzkoda tiem, kas vēlas zaudēt lieko svaru. 
  • ALUS VIETĀ LABĀK IZVĒLĒTIES GLĀZI SAUSA SARKANVĪNA. No sirds veselības viedokļa glāze sarkanvīna būtu pat vēlama, jo sarkanvīns satur antioksidantus, kas atstāj labu ietekmi uz sirds un asinsvadu sistēmu. 
  • GRILĒTA GAĻA. Jāņi bez tās daudziem nav iedomājami, bet tiem, kuriem jāpieskata holesterīna rādītājs, ieteicams vairāk lūkoties pēc medījuma, teļa vai putnu gaļas, kas ir liesāks produkts. Veselīga un liesa ir arī truša un tītara gaļa. Ja mielastam tiek gatavota putna gaļa, ādu uzturā nelieto - tajā ir daudz tauku.
  • VARBŪT PAMAINI TRADĪCIJU UN ŠAŠLIKA VIETĀ JĀŅOS GATAVO ZIVIS UN JŪRAS VELTES? Dzīvojam taču pie jūras - kādēļ jūras veltes nebaudīt biežāk! Ja tiem, kuri vēlas samazināt holesterīna līmeni asinīs, iesaka izvēlēties liesāko gaļas gabaliņu, ar zivīm ir pretēji - priekšroka dodama treknajām, kā lasim, mencai, forelei, siļķei, jo tās satur nepiesātinātās ome-ga-3 taukskābes, kas veicina augsta blīvuma lipīdu holesterīna līmeņa celšanos un līdz ar to samazina zema blīvuma holesterīnu.
  • JĀŅU SIERS. Mazliet drīkst, bet ieteicams lūkoties pēc tāda, kam ir zemāks tauku saturs - ap 15-20%. Labs un salīdzinoši liess ir arī mocarellas siers.
  • SVAIGI DĀRZEŅI UN ZAĻUMI -VISS, KO DABA ŠOBRĪD PIEDĀVĀ. Tikai svaigu dārzeņu vai salātu zaļumus nedrīkst aizdarīt ar treknu krējumu vai majonēzes mērci.
  • RAUDZĒTI PIENA PRODUKTI SVĒTKU GALDA? LIELISKI! Lai samazinātu holesterīnu, pilnībā no piena produktiem nav jāatsakās, bet ieteicams izvēlēties tos, kuriem ir samazināts tauku saturs (0,5%), - kefīru, paniņas, bezpiedevu jogurtu. 

Trīs strīdīgie jautājumi

1. UZLEJAMĀ KAFIJA.

Vai tiešām paaugstina holesterīnu?

Uztura speciāliste Guna Rijkure stāsta, ka holesterīnu paaugstināt var tāda kafija, kas tiek pagatavota, vārot uz tiešas uguns: „Labāk kafiju vienkārši apliet ar karstu ūdeni (ap 90 grādiem), jo kafijas vārīšanas procesā vairāk tiek šķīdināti piesātinātie tauki, kas varētu paaugstināt holesterīna līmeni asinīs.”

2. OLAS. Cik drīkst ēst, ja ir paaugstināts holesterīns?

Uztura speciāliste Guna Rijkure savam pacientam ar paaugstinātu holesterīnu pilnībā no olām uzturā atteikties neliktu: „Tomēr viss atkarīgs no pagatavošanas veida - ja vien olas netiek piededzinātas uz pannas, tad drīkst. Kā nekā olās ir lecitīns, kas pat samazina holesterīna līmeni, ēšanas laikā neļauj holesterīnam no produktiem uzsūkties asinīs, bet olas dzeltenuma sastāvā ir ne tikai ūdenī šķīstošie, bet arī taukos šķīstošie vitamīni. Nav sliktu produktu, viss atkarīgs, kā tos pagatavojam un cik lielas porcijas ēdam.”

3. KOKSRIEKSTU EĻĻA. Būs labāka par sviestu?

Par kokosriekstu eļļu var teikt, ka tas ir kā koks ar diviem galiem. No vienas puses, kokosriekstu tauki ir piesātinātie, bet, ja tos karsē uz pannas, tie nepārvēršas transtaukos, kā tas reizēm var notikt, karsējot pat šķietami labas, augstvērtīgas eļļas. Tātad ikdienas lietošanai, konditorejā, ja var iztikt, labāk kokosriekstu eļļu nelietot, bet cepšanai to var droši izvēlēties. Bet citādi labāk cept pēc iespējas retāk. Priekšroka jādod tvaicēšanai, sutināšanai, vārīšanai.

Vairāk lasiet žurnāla ''Veselība'' 2021. gada jūnija izdevumā 


  • Dalīties ar šo ziņu:

Piesakies konsultācijai