Gada aukstākajos mēnešos daudz labprātāk uzturamies iekštelpās. ''Sēdēšanu mājās'' veicina arī Covid-19 pandēmija. Tāpat klāt ir svētku laiks, kad tos atzīmējam ar bagātīgi klātu galdu, bieži vien ēdot arī sātīgus ēdienus un neievērojot mēra sajūtu. Kā šāds dzīvesveids var ietekmēt mūsu veselību un kā laicīgi novērst sirds un asinsvadu slimības? Stāsta ''Veselības centrs 4'' filiāļu ''Diagnostikas centrs'' un ''Valdlauči'' kardioloģe, ehokardiogrāfijas speciāliste Ilze Zandarte.
Pēdējos gados sirds un asinsvadu slimības ir bijis galvenais mirstības cēlonis Latvijā – 2019. gadā 15 tūkstoši mirušo jeb 55% no kopējā mirušo skaita. Izplatītākās sirds un asinsvadu slimības Latvijā ir koronārā sirds slimība (stenokardija, miokarda infarkts) un ritma traucējumi.
Aktīvs dzīvesveids, kā arī daudzveidīgs un sabalansēts uzturs ir daži no galvenajiem priekšnoteikumiem, lai cilvēkam būtu laba veselība un ilgs dzīves mūžs. Ņemot vērā mūsdienu dzīvesveidu un Covid-19 pandēmijas radītos apstākļus, varam novērot, ka šos priekšnoteikumus cilvēkiem ir daudz sarežģītāk ievērot. Aptaukošanās un liekā svara problēmas, pēdējo divu gadu laikā, kļūst arvien aktuālākas. Turklāt šīs problēmas rada ne tikai diskomfortu ikdienā, bet arī palielina iespēju saslimt ar dažādām slimībām – tai skaitā sirds un asinsvadu slimībām.
Sirds un asinsvadu slimību galvenie cēloņi ir:
Kādi simptomi liecina par sirds un asinsvadu slimībām?
Ieteikumi, kā izvairīties no sirds un asinsvadu slimībām.
Lasiet rakstu www.aprinkis.lv 2021. gada 23. decembra publikācijā