logo logo draugiem draugiem

Sākums > Par mums > Jaunumi > Saules apdegums

Saules apdegums!

atverts

Iestājoties pirmajām saulainajām dienām, daudziem rodas arvien lielāka vēlme iegūt zeltaini brūnu ādas toni, turklāt salīdzinoši īsā laika posmā, tāpēc aizsarglīdzekļu lietošana nav ne prātā, bet nereti neapdomīga rīcība var novest pie kārtīgiem saules apdegumiem. 

SĀRTS UN BĪSTAMS!

Ultravioleto starojumu iedala UVA, UVB un UVC viļņos. Katram no tiem ir atšķirīgs garums. UVC viļņi tiek absorbēti atmosfērā, un tie nesasniedz mūsu ādu. UVB stari izlaužas cauri atmosfērai un tiek absorbēti ādas epidermā, tie rada pigmenta veidošanos un arī apdeguma rašanos, kā arī atbildīgi par ādas vēžu attīstību. UVA stari, savukārt, iekļūst dziļākajos audos jeb dermā, tie vairāk iedarbojas uz kologenajām un elastīgajām šķiedrām, atbild par sīku krunciņu rašanos un agrīnu ādas novecošanu.

Staru stiprums ir atkarīgs no ģeogrāfiskās lokācijas. Arī laikapstākļi ietekmē staru stiprumu - ja arī laiks ir apmācies, tas nenozīmē, ka saule nebojā ādu. Arī dienās, kad ir mākoņains, nepieciešams aizsargāt ādu.

Ultravioleto viļņu (UVA, UVB) ekspozīcijas rezultātā šūnu membrānu lipīdi oksidējas, notiek šūnu DNS izmaiņas un rodas mutācijas, kuras laika gaitā rada pārmaiņas šūnās un rada risku, ka nākotnē šīs pārmaiņas novedīs pie ādas vēža attīstības.

Tas, cik āda ir uzņēmīga pret sauli, ir atkarīgs no ādas tipa. Latvijā biežākie no ādas tipiem ir I un II tips, kam raksturīga gaiša āda, gaiši mati, zilas/ pelēkas acis, un šie ādas tipi arī ir visvairāk pakļauti ādas apdeguma riskam un diemžēl arī augstākam riskam ādas vēža attīstībai.

Kā izvairīties no saules apdeguma?

Viss sākas ar profilaksi. Lai ādu aizsargātu un izvairītos no saules apdegumiem, kā arī priekšlaicīgas ādas novecošanas, ir nepieciešams lietot saules aizsargkrēmus. Svarīgi pievērst uzmanību gan saules aizsargfaktoram (SPF), gan arī tam, no kuriem stariem krēms aizsargās.

Kā parūpeties par ādu pēc saules apdeguma?

Svarīgākais ir sākt ar ādas atvēsināšanu ar vēsām kompresēm, vēsām ūdens peldēm vai vēsu dušu, pēc tām ādu nosusināt, to neberzējot, izmantojot mīksta auduma drānu vai dvieli, atstājot nelielu daudzumu ūdens uz ādas. Uzreiz pēc tam nepieciešams uzklāt ādai mitrinošu līdzekli, piemēram, tādu, kura sastāvā ir dek-pantenols, alveja vai cita ādu nomierinoša sastāvdaļa.

Ja ir izteiktas sāpes, ieteicams lietot nesteroīdos pret-iekaisuma līdzekļus, piemēram, ibuprofēnu vai aspirīnu. Lai mazinātu nepatīkamās sajūtas, var lietot arī antihis-tamīnus, piemēram, ceterizīna hidrohlorīdu, loratadīnu vai citus. Neaizmirsti dzert arī daudz ūdens, jo saules apdegums iztvaicē ādā esošo ūdeni.

Pārliecinies par ādas veselību! 

Lai arī šķiet, ka saules apdegums ir tikai īss, nepatīkams brīdis, kurš pēc pāris dienām jau ir aizmirsts, tomēr tas rada paliekošas pārmaiņas ādas šūnās. Šis bojājums izteikti palielina risku ādas vēža attīstībai nākotnē. Tāpēc, ja ir bijis saules apdegums, noteikti atceries, ka reizi gadā nepieciešams apmeklēt dermatologu un izmeklēt ādu, apskatot ādas veidojumus un dzimumzīmes ar dermatoskopu!

Pilnu rakstu ar "Diagnostikas centrs" ārstes, rezidentes dermatoloģijā Elīnas Ozolas ieteikumiem, lasiet žurnālā Ārsts.lv"


  • Dalīties ar šo ziņu:

Piesakies konsultācijai