logo logo draugiem draugiem

Sākums > Par mums > Jaunumi > Pļava un mežs uz Tava galda!

Pļava un mežs uz Tava galda!

atverts

Pavasaris ir laiks, kad kāri var izmantot to, kas dabā briest un kas ir uzkrājis īstu lādiņa spēku, - tie ir pumpuri, asni, pirmie zaļumi, dīgsti. 

Dīgsti. Ieteicams organismu spēcināt ar diedzētām sēklām – graudiem, redīsiem, lēcām, zirņiem, rutkiem u.c, jo sēklās mīt viss auga potenciāls. Ja šādas izdiedzētas sēklas pievienosi ikdienas pārtikai – biezpienam, jogurtam, salātiem u.c., vairākas reizes palielināsi tā uzturvērtību, jo tādējādi uzņemsi vitamīnus, dažādus mikroelementus, hlorofilu, minerālvielas, šķiedrvielas un aminoskābes.

Nezāles. Lai gan ne katram garšo pirmie zaļie augi, ko saucam ari par nezālēm, – nātru, pieneņu lapas, virza un balanda, bet, ja tās, tālu no pilsētas vides plūktas, pieliksi klāt salātiem vai, smalki sagrieztas, pārkaisīsi maizītei, piejauksi zaļumu maisījumam, organismam tiks laba, spēcinoša deva.

Garšaugi – dilles, zaļie lociņi, selerija, pētersīļi un ķiploki ir brīnišķīgi organisma atskābinātāji. Katru dienu iesakāmi 20–50 g šo vērtīgo zaļumu. Diedzētie graudi ir brīnišķīgs vitamīnu un mikroelementu avots. Veikalos ir nopērkami diedzēti kviešu graudi un lucerna, ķīnas pupiņas un redīsu sēklas. Katru dienu pie dažādiem ēdieniem var pievienot 1–2 ēdamkarotes, tikai nevajag tos termiski apstrādāt. Kad pastiepsies rabarberu kāti, jāizmanto tie. Ja ņemsim vērā šos ieteikumus, tad pirmos pašmāju dārzeņus un augļus sagaidīsim ar labu veselību!

Cik vērtīgi ir augļi un dārzeņi pavasarī?

Vitamīniem un minerālvielām visbagātākie ir sezonas augļi un dārzeņi, kad tie tiek ievākti un ir gatavi. Tos glabājot dažādos veidos, pirmie un vislielākā apjomā iet zudumā vitamīni. Rudenī novāktajai ražai līdz pavasarim – martam, aprīlim vitamīnu vērtība atkarībā no glabāšanas veida samazinās no 40 līdz 100 %. Taču augļos un dārzeņos saglabājas ari daudz cita derīga (mikroelementi, šķiedrvielas, fermenti u.c.), tādēļ ir vērts arī pavasarī pārtikā lietot rudenī ievākto ražu. 

Dārzeņi, kas pavasarī ir īpaši aktuāli vitamīnu rezervju uzpildīšanai, ir saknes:
• burkāni;
• kāļi;
• bietes;
• selerijas saknes.

Pilnu rakstu ar "Veselības centrs 4" filiāles "Diagnostikas centrs" uztura speciālistes Gunas Rijkures ieteikumiem, lasiet "Euro Aptieka" 2019. gada pavasara žurnālā! 


  • Dalīties ar šo ziņu:

Piesakies konsultācijai