Jo vecāks cilvēks, jo lielāka varbūtība, ka viņa kaulos būs iemājojusi osteoporoze - sistēmiska skeleta slimība, kuras ietekmē kauli kļūst trausli un var salūzt pat pēc nelielām ikdienas traumām. Lūzumi būtiski ierobežo cilvēka aktivitātes un mazina dzīves kvalitāti. Tāpēc, tāpat kā daudzas slimības, arī osteoporozi svarīgi diagnosticēt laikus.
Stāsta "Veselības centrs 4" filiāles ''Diagnostikas centrs'' ārste interniste Inese Legzdiņa.
Jo vecāks cilvēks, jo lielāka varbūtība, ka viņa kaulos būs iemājojusi osteoporoze - sistēmiska skeleta slimība, kuras ietekmē kauli kļūst trausli un var salūzt pat pēc nelielām ikdienas traumām. Lūzumi būtiski ierobežo cilvēka aktivitātes un mazina dzīves kvalitāti. Tāpēc, tāpat kā daudzas slimības, arī osteoporozi svarīgi diagnosticēt laikus. Šajā ziņā ārstu palīgs ir osteodensitometrija - kaulu minerālu blīvuma noteikšana ar rentgena staru.
Osteodensitometrija ir absolūti nesāpīgs izmeklējums. Pacients tiek noguldīts uz osteodensitometrijas galda, un ar aparātu, kas atrodas apmēram 70 cm augstumā, tiek skenēts viņa kaulu blīvums. Osteodensitometrijas laikā iegūst datu tabulu, kas var būt iekrāsota zaļā, dzeltenā vai sarkanā krāsā. Zaļā krāsa atbilst normai, dzeltenā liecina par osteopēniju, tātad osteoporozes sākuma stadiju, savukārt sarkanā parāda, ka ir osteoporoze. Bet speciālists jebkurā gadījumā vērtēs sīkāk, jo var būt, ka atsevišķās vietās tomēr ir osteoporoze, kaut arī kopējā skalā tā neparādās.
Katrai trešajai sievietei un katram piektajam vīrietim ir osteoporoze. Kaulu minerālu blīvums parasti samazinās pēc 60 gadu vecuma. Noteikt to būtu vēlams no 50 gadu vecuma.
Atsevišķos gadījumos osteoporoze sākas arī jaunākiem cilvēkiem, kad ir vai nu kaulu sāpes, vai lūzumi nelielas traumas gadījumā. Tad ir vēlams kaulu blīvumu noteikt ātrāk. Tas, vai būtu jāiet uz izmeklējumu vai tomēr ne, jāizvērtē ģimenes ārstam.
Pacientiem, kuru radiniekiem ir konstatēta osteoporoze, ir daudz lielāks risks saslimt arī pašiem. Ja samērā jauniem cilvēkiem konstatē osteopēniju, kas ir osteoporozes sākuma stadija, tad ļoti rūpīgi jāseko pacienta veselības stāvoklim, jāveic papildu analīzes.
Visām sievietēm pēc 50 un vīriešiem pēc 70 gadu vecuma ieteicams veikt kaulu blīvuma pārbaudi. Atklājot kaulu blīvuma samazināšanos, jākonsultējas ar osteoporozes speciālistu, kurš nosaka tālāko taktiku, ja nepieciešams, nozīmē ārstēšanu vai novērošanu dinamikā, profilaksi.
Dodoties pie speciālista, līdzi jāņem ar slimību saistītie medicīniskie izraksti un slēdzieni, analīzes un lietoto medikamentu nosaukumi, lai ārsts varētu izvērtēt situāciju un nozīmēt labāko ārstēšanu.