Ja radies muskuļu disbalanss, pieceļoties kājās, uz muguras jostas daļu gulst nesamērīgi liela slodze. Muskuļu korsetes stiprināšanai svarīgi trenēt ne tikai muguras, bet arī vēdera muskuļus. Skaidro ''Diagnostikas centra'' fizioterapeite Baiba Narvila.
Stāja ir nepiespiests ķermeņa stāvoklis, kurā turamies vertikāli, īpaši nesasprindzinot muguras un kājas muskuļus. Ideāli pareiza stāja, raugoties no priekšpuses, ir simetriska abās ķermeņa pusēs, ja vien vienā tie nav kļuvuši hipotoniski jeb vāji, bet otrā – hipertoniski jeb sasprindzināti. Vājie muskuļi ir izstiepušies, gari, bet sasprindzinātie – sarāvušies, īsi, tādēļ stāja kļūst asimetriska, šķība un sāk sāpēt mugura, pleci, turklāt ne tikai pēc fiziskas piepūles, bet arī miera stāvoklī, piemēram, stāvot vai pastaigājoties.
Fizioterapeite Baiba Narvila teic, ka taisnas stājas nodrošināšanā iesaistās gandrīz visi muskuļi, tajā skaitā arī tā saucamā muskuļu korsete, kurā ietilpst kā vēdera priekšējās, sānu un muguras muskulatūra, tā dibena un kāju iekšējie un ārējie muskuļi. Turklāt muskuļu grupām abās ķermeņa pusēs jābūt vienādi spēcīgām. Ja radies muskuļu disbalanss, pieceļoties kājās, uz muguras jostas daļu gulst nesamērīgi liela slodze. Stāju ietekmē arī slimības, traumas, kuru dēļ veidojas muskuļu saīsinājumi, saišu bojājumi. ''Muskuļu korsetes stiprināšanai svarīgi trenēt ne tikai muguras, bet arī vēdera muskuļus. Var sāk kaut vai ar vēdera ievilkšanu un sasprindzināšanu,'' saka fizioterapeite. Paralēli ārstnieciskajai vingrošanai fizioterapeita vadībā var izmantot arī citas sāpju mazināšanas metodes, piemēram, masāžu, manuālo terapiju, elastīgo saišu jeb slinga terapiju.
Muguras sāpju gadījumos visbiežāk tiek izmantotas tādas fizikālās procedūras kā lāzerterapija, elektroterapija, parafīna un ozokerīta aplikācijas, ultraskaņas terapija. Kinezioloģiskā teipošana – pēc īpašas sistēmas pielīmējot lipīgas lentes joslas dažādām ķermeņa daļām, tiek atjaunots normāls muskuļu tonuss, veicināta limfas attece, mazinātas sāpes, tūska... Laba alternatīva pretsāpju tabletēm ir arī akupunktūra – sena ķīniešu tradicionāla ārstniecības metode, kuru var izmantot, lai efektīvi ārstētu gan galvassāpes un migrēnu, gan muguras, plecu un kakla daļas sāpes, sporta traumu sekas, turklāt adatu terapijas kursa efekts saglabājas sešus mēnešus vai pat ilgāk.
Reizēm nelielas muguras sāpes iespējams novērst ar ortopēdiskajām zolītēm, kas koriģē un pareizi pārdala slodzi pēdās, labvēlīgi ietekmējot stāju un panākot muskuļu spēka līdzsvaru abās ķermeņa pusēs.
Lasiet rakstu par muguras sāpēm laikraksta ''Latvijas Avīze'' 2022. gada 5. maija numurā