Trīs no 10 Latvijas iedzīvotājiem vismaz reizi nedēļā izjūt muguras sāpes, tā secināts jaunākajos BENU Aptiekas Veselības monitoringa datos, kas iegūti sadarbībā ar pētījumu kompāniju SKDS. Par muguras sāpju biežākajiem cēloņiem un profilaksi stāsta "Veselības centrs 4" filiāles "Diagnostikas centrs" fizioterapeite Baiba Narvila.
Sēdošs un mazkustīgs dzīvesveids, stress, traumas, artrīts un muguras kanāla stenoze ir tikai daži no izplatītākajiem muguras sāpju cēloņiem, kas aizvien biežāk skar arī gados salīdzinoši jaunus cilvēkus. Vairāk nekā 80% gadījumu skausta un muguras sāpju iemesls ir saspringti un sāpīgi muskuļi, kuri dažādu mugurkaula deformāciju dēļ gadu laikā ir ieņēmuši fizioloģiski nepareizu stāvokli. Tomēr locītavu stīvums un sāpes, kurām dažkārt pievienojas līdzīgi simptomi muguras rajonā, var būt arī reimatoloģisku saslimšanu pazīmes. No sprandas savilktiem muskuļiem simptomātikai nereti pievienojas galvassāpes, reiboņi vai miega traucējumi, jo ķermenis jūt pastāvīgu sasprindzinājumu.
Muguras sāpes pēc to cēloņa iedala:
Fizioterapeite Baiba Narvila aicina nopietni ņemt vērā vairākas brīdinājuma pazīmes - sāpes naktī (izteiktas, progresējošas), spēcīgas sāpes miera stāvoklī, spēcīgas sāpes pie nelielām kustībām. Šādos gadījumos ir jāvēršas pie speciālista, lai noskaidrotu sāpju cēloņus un vienotos par ārstēšanu.
Sāc rūpēties par savu muguru jau šodien!
Fizioterapeite Baiba Narvila aicina rūpes par muguras veselību neatlikt uz rītdienu, jo pretējā gadījumā tas var nopietni ietekmēt dzīves un kustību kvalitāti. Jāņem vērā, ka muguras veselību tiešā veidā ietekmē tas, kādā veidā ikdienā kustamies un strādājam. Tādēļ muguras sāpju mazināšanā un profilaksē būtiski aspekti ir stājas jeb posturālā kontrole un darba ergonomika. Dārza darbu laikā būtu jāuzmanās, lai ķermenis ilgstoši neatrastos vienveidīgā pozīcijā, pēc darbu veikšanas muskuļi noteikti jāizstiepj, kā arī var palīdzēt kontrasta duša. Karstā laikā ieteicama vēsa pelde vai duša, kā arī, ja nav kontrindicēts, var izkarsēties pirtī. Speciāliste aicina sekot līdzi kustībām -iespēju robežās tupties, nevis liekties, dārza ravēšanas laikā izvēlēties pozīciju četrrāpus, izmantot ķerru, nevis cilāt smagumus, kā arī starp darbiem ieplānot atpūtu.
IETEIKUMI MUGURAS PROFILAKSEI:
Lasiet rakstu laikraksta "Latgales Laiks" 2021. gada 9. novembra numurā