Jebkuram cilvēkam pēc 25 gadu vecuma organisma pamatvielmaiņa lēnām gadu no gada samazinās. Savukārt, ja trūkst fiziskās slodzes, svara pieaugums var būt īpaši jūtams. Lasiet "Diagnostikas centrs" uztura speciālistes Gunas Rijkures atbildi uz laikraksta "Tautas Veselības Avīze" lasītājas jautājumu.
Man ir apmēram 10 lieki kilogrami, un nekādi nespēju no tiem atbrīvoties. Iespējams, tāpēc, ka man ir jau pāri 50 un esmu novērojusi, ka sievietēm menopauzē svars nāk klāt. Savulaik man bija kolēģe, kura cīnījās ar lieko svaru divas reizes gadā, veselu mēnesi ēdot tikai un vienīgi ābolus - mēneša laikā viņai svars ievērojami samazinājās, bet līdz nākamajai ābolu ēšanai tas nepaspēja tā pieaugt, lai būtu redzams, ka viņai ir liekais svars. Es apsveru - varbūt arī man sekot bijušās kolēģes piemēram? Vai es nenodarīšu savam organismam pāri, ja mēnesi pārtikšu tikai no āboliem un papildus lietošu vitamīnu kompleksu? Inese
Atbild Veselības centra 4 uztura speciāliste Guna Rijkure:
“Jebkuram cilvēkam pēc 25 gadu vecuma organisma pamatvielmaiņa lēnām gadu no gada samazinās. Savukārt, ja trūkst fiziskās slodzes, svara pieaugums var būt īpaši jūtams. Parasti sievietes uz pirmo konsultāciju pie uztura speciālista nāk 30-35 gadu vecumā, jo tieši šajā periodā viņām parādās tiešām manāms svara pieaugums. Tas notiek tādēļ, ka, pirmkārt, darba stundas aizrit sēžot, otrkārt, laiku sportam grūti atrast, treškārt, pārvietošanās notiek pamatā ar auto, un, ceturtkārt, materiālie apstākļi atļauj iegādāties daudz pārtikas.
Ineses situācijā man būtu jāizsaka viņai kompliments, ka lieki 10 kilogrami viņai parādījušies, tikai sasniedzot 50 gadu vecumu.
Aizrauties ar monodiētu, kad tiek ēsti tikai āboli, gan neieteiktu. Tas nav vēlams ne jaunam, ne vecam, jo nerada izpratni par sabalansētu, veselīgu ēšanu. Turklāt, ievērojot tik striktus uztura ierobežojumus, var panākt olbaltumvielu, labo tauku, šķiedrvielu deficītu, ko, lietojot kompleksos vitamīnus, nebūs iespējams kompensēt.
Ieteicamāk būtu uzsākt, atjaunot vai turpināt mērenas fiziskās aktivitātes. Ideāla būtu peldēšana un riteņbraukšana, kas lieliski palīdzēs sadedzināt liekos tauriņus. Protams, rūpīgi jāpārskata arī sava ēdienkarte, kā arī tas, kas tiek dzerts - varbūt par daudz tiek lietoti treknie piena produkti, sulas vai dažādi saldie našķi. Protams, veiksmīgāk strādās individuāls, kopā ar uztura speciālistu izveidots ēšanas plāns.”
Lasiet rakstu laikraksta "Tautas Veselības Avīze" 2020. gada novembra numurā.