Vasaras skurbumā gadās aizmirst par pasaulē labāko un efektīvāko profilakses paņēmienu pret infekcijām - roku mazgāšanu. Nav jābrīnās, kādēļ tāda parādība kā caureja iecienījusi tieši gada skaistāko sezonu. Konsultē “Diagnostikas centrs” gastroenteroloģe Ilona Vilkoite
Par normālu vēdera izeju uzskata līdz trim reizēm dienām, bet tikpat normāli skaitās arī tad, ja vēders iziet trīs reizes nedēļā. Viss kārtībā! Galvenais, lai cilvēks ar to ir mierā, lai jūtas labi un nesūdzas ne par smaguma sajūtu vēderā, ne iekaisušu, sūrstošu anālās atveres rajonu.
Tirgū bez degustācijām!
Kāds iegriežas tirgū, kur šobrīd pieejams raibu raibais svaigu produktu klāsts. Pieiet pie viena pārdevēja un nogaršo, vai zemenītes tiešām saldas, cits tirgotājs nogriež no arbūza gabaliņu un dod nodegustēt, un baktēriju vai citu mikroorganismu izraisīta caureja drīz ir klāt.
Izglāb ceļojumu
Cita valsts, cits klimats, cita pārtika, cita mikroflora, citas baktērijas - arī tas kuņģa un zarnu trakta mikroflorai bieži rada apjukumu un mēdz izprovocēt caureju. Parasti tā dēvētā ceļotāju caureja sākas 3.-4. ceļojuma dienā ar ūdeņainu vēdera izeju, krampjveida sāpēm vēderā, reizēm mēdz pievienoties arī drudzis. Tādēļ, kravājot koferus, vienmēr jānodrošinās ar probiotikām, ko šādos neparedzētos, bet prognozējamos gadījumos lieto. Saccharomyces boulardii probiotiskie preparāti var glābt no šādām situācijām.
KO VARI DARĪT PATS, ja moka caureja
1. Dienā uzņem vismaz 2-3 litrus šķidruma, vislabāk negāzētu » ūdeni vai tējas.
2. Lieto kādu absorbējošu medikamentu kombinācijā ar mērķtiecīgi nozīmētām probiotikām, ko ieteicis ārsts.
3. Caurejas gadījumā jālieto vesela riekšava aktivētās ogles tablešu. Pareizā deva būs viena aktivētās ogles tablete uz 10 kilogramiem ķermeņa svara, bet ar līdzīgu efektu aptiekā pieejami arī mūsdienīgāki medikamenti, kurus var lietot pa vienai kapsulai.
4. Periodā, kad moka caureja, nelieto uzturā šķiedrvielām bagātus produktus, Šajā reizē piemērotāka būs diēta, kurā ir vairāk olbaltumvielu, var ēst sausiņus, baltmaizi, banānus, rīsus, balto gaļu, olas, gatavot omletes.
5. Atturies no saldinātu ēdienu un dzērienu lietošanas. Ja ir sajūta, ka biežās skriešanas uz tualeti dēļ zudusi arī enerģija, retu reizi būtu pieļaujams izdzert glāzīti kolas, lai uzņemtu enerģiju.
6. Vēderu var palutināt ar krūkļa mizas tēju vai kumelīšu novārījumu.
7. Var lietot minerālvielām bagātinātus minerālūdeņus, bet ieteicams pudeli paturēt atvērtu 5-10 minūtes.
8. Aptiekā var iegādāties rehidrona pulveri, ko iesaka lietot, kad caureja mitējusies, lai atjaunotu elektrolītu līdzsvaru organismā.
9.Kad caureja būs rimusies, palutini zarnu mikrofloru ar probiotikām un prebiotikām bagātiem produktiem.
Vairāk lasiet žurnālā "Veselība" jūlija izdevumā.