Osteoporoze ir novēršama un ārstējama, taču diemžēl tikai maza daļa pacientu ar paaugstinātu lūzumu risku tiek atbilstoši ārstēti. Jāatzīmē, ka vidējais mugurkaula kakla skriemeļu T-score, noteikts ar osteodensitometriju, 75 gadus vecai sievietei ir -2,5. Tas nozīmē, ka vairāk nekā pusei sieviešu šajā vecumā ir pozitīvi osteoporozes kritēriji! Lasiet rakstu žurnālā "Doctus" ar mūsu osteoporozes speciālistes Ineses Legzdiņas komentāriem.
Osteoporoze ir bieži sastopama un dzīves kvalitāti ietekmējoša slimība. ASV tā diagnosticēta 10,2 miljoniem cilvēku un 43,4 miljoniem ir samazināta tauku masa. Osteoporozes izraisīti lūzumi skar katru trešo sievieti pasaulē un katru piekto vīrieti vecumā pēc 50 gadiem!
Osteoporoze ir novēršama un ārstējama, taču diemžēl tikai maza daļa pacientu ar paaugstinātu lūzumu risku tiek atbilstoši ārstēti. Jāatzīmē, ka vidējais mugurkaula kakla skriemeļu T-score, noteikts ar osteodensitometriju, 75 gadus vecai sievietei ir -2,5. Tas nozīmē, ka vairāk nekā pusei sieviešu šajā vecumā ir pozitīvi osteoporozes kritēriji!
Izglītojošā un fizisko aktivitāšu programma maina kalcija un D vitamīna uzņemšanas ieradumus senioriem.
Osteoporoze ir ar vecumu saistīta slimība, kam raksturīgas kaulu blīvuma izmaiņas un palielināts lūzumu risks, kas attiecīgi palielina arī mirstības rādītājus.
Lai mazinātu osteoporotisku lūzumu risku, daudzviet pasaulē izstrādātas profilaktiskas un izglītojošas programmas, kas mērķētas diagnostikas un ārstēšanas virzienā. Lielākā daļa programmu domātas pacientiem, kam lūzumi jau bijuši, lai tie neatkārtotos.
Dr. Inese Legzdiņa: ''Zināšanu līmenis par osteoporozi kā slimību, tās profilaksi un kritienu risku mazināšanu ir viens no kaulu veselības stūrakmeņiem. Jo izglītotāks pacients, jo lielāka līdzestība profilakses un ārstniecības pasākumos. Latvijā pēdējos desmit gados ievērojami uzlabojusies mediķu un sabiedrības izpratne par šo slimību un tās profilaksi.''
Abiem dzimumiem līdz ar vecumu pieaug iespējamība, ka viņi pieredzēs traumatisku lūzumu. Četrdesmit piecu gadu vecumā osteoporotiska lūzuma risks Rietumeiropā ir 47,3 % sieviešu un 23,8 % vīriešu.
Ap 2000. gadu visā pasaulē fiksēti apmēram 9 miljoni ar osteoporozi saistītu lūzumu (35 % no tiem Eiropā). Itālijā apmēram 18,5 % sieviešu un 10 % vīriešu ir osteoporoze, nākamajos 20 gados šis skaitlis varētu pieaugt līdz 25 %.
KLĪNISKIE RISKA FAKTORI UN LŪZUMU RISKA NOVĒRTĒŠANA
Osteoporozes patoģenēze ir daudzfaktoru, arī lūzumu risku var ietekmēt vairāki savstarpēji nesaistīti riska faktori. Kopumā galvenais iemesls lūzumu attīstībai ir kaulu blīvuma mazināšanās, proti, mazinās kaula kvalitāte (kaula ģeometrija, mikrostruktūra, matricas kompozīcija). Kaulu blīvumu var ietekmēt daudzi faktori: dzimums, kalcija lietošana, fizisko aktivitāšu biežums, vecums, kad sākusies menopauze, kritienu iespējamība (piemēram, invaliditātes dēļ), alkohola lietošana, vides apstākļi, medikamentoza terapija (piemēram, benzodiazepīni, diurētiķi), vecums, smēķēšana, mazs svars, D vitamīna deficīts.
Lai novērtētu lūzumu risku, izstrādāti dažādi di-agnostiski algoritmi, piemēram, Garvan kalkulators, QFmcture, FRAX rīki. Iespējamība osteoporotiska lūzuma attīstībai desmit gadu periodā atbilstīgi valsts specifikai un epidemioloģiskajiem datiem atrodama FRAX mājaslapā.
PROFILAKTISKIE PASĀKUMI
Profilaktiskie pasākumi osteoporozes mazināšanai un lūzumu novēršanai ik valstī izstrādājami tā, lai ikviena pacienta un medicīnas speciālista sadarbība būtu ilgstoša un profesionāla, īpašu uzmanību pievēršot pacientiem ar daudzām blakusslimībām.
Galvenie uzdevumi ir izglītošana uztura jautājumos, fiziskas aktivitātes veicināšana, ieradumu veidošana (saules nepieciešamība ikdienā, smēķēšanas un alkohola lietošanas atmešana, kritienu sijājošā diagnostika).
Pareizs uzturs ir viens no stūrakmeņiem osteoporozes profilaksē, panākumu atslēga — adekvāta D vitamīna, kalcija un olbaltumvielu lietošana ikdienā!
FARMAKOLOĢISKĀ TERAPIJA
Klīniski apstiprinātas zāles pēcmenopauzes osteoporozes ārstēšanā ir bifosfonāti (etidronāts, klodro-nāts, alendronāts, rizedronāts, ibandronāts, zo-ledronāts), denozumabs, selektīvie estrogēnu receptūru modulatori (raloksifens, bazedoksifēns), teriparatīds un stroncija ranelāts.
Alendronāts, rizedronāts, zoledronāts, teriparatīds, denozumabs un stroncija ranelāts ir apstiprināti arī vīriešu osteoporozes ārstēšanai Eiropā. Bifosfonāti var paaugstināt kaulu masas līmeni mugurkaulā un gūžā, mazinot risku idiopātiskai vīriešu osteoporozei un glikokortikoīdu inducētai osteoporozei.
Denozumabs indicēts gan vīriešiem, gan arī jatrogēnas osteoporozes ārstēšanā. Teriparatīds indicēts smagas pakāpes osteoporozes gadījumā vai tad, ja gūžas vai mugurkaula lūzumi atkārtojas pat terapijas fonā.
Dr. Inese Legzdiņa: ''Osteoporozes kā smagas un invalidizējošas slimības profilakse ir īpaši būtiska. Ārstam jāizmanto FRAX, D vitamīna kalkulators, jārekomendē adekvāta kalciju un proteīnus saturoša diēta. Osteodensitometrijas pieejamība Latvijā ir pietiekama, tā var konkurēt ar citām Eiropas valstīm.''
Dažādu iekaisīgu un autoimūnu slimību ārstēšanā plaši izmanto glikokortikoīdus, taču tie izraisa arī daudzas blakusparādības, jo iedarbojas uz dažādām orgānu sistēmām, palielinot arī lūzumu risku un inducējot osteoporozi.
Pilnu rakstu ar SIA ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Diagnostikas centrs'' osteoporozes speciālistes Ineses Legzdiņas komentāriem lasiet žurnāla ''Doctus'' 2019. gada janvāra numurā.