Ar modernajiem osteodensitometriem var gan osteoporozi noteikt (pārbauda muguras jostas skriemeļu un augšstilba kaula kakliņa blīvumu), gan ar papildu aprīkojumu noteikt un analizēt visa ķermeņa (Whole Body) masu un struktūru. Jāpiebilst, ka jaunākajām iekārtām ir vēl mazāka starojuma deva, augstāka precizitāte un attēlu izšķirtspēja nekā iepriekš. Lasiet rakstu žurnālā "100 Labi Padomi", konsultē osteoporozes speciāliste dr. Inese Legzdiņa.
Par osteoporozi. Tai ir raksturīgas kaulu blīvuma izmaiņas un palielināts lūzumu risks, šīs slimības attīstībā liela nozīme vecumam. Tāpēc osteodensitometriju jeb kaulu blīvuma pārbaudi iesaka sievietēm pēc 50 (vai vēlāk) un vīriešiem pēc 60 gadu vecuma (vai vēlāk).
Pārbaudes laikā jāatrodas guļus uz kušetes, tikmēr virs tās novietotais osteodensitometrs veic skenēšanu ar rentgena stariem (apmēram 10-15 minūtes ilgi), bet īpaša datorprogramma aprēķina kaulu minerālo blīvumu. Pārbaudes laikā saņemtais jonizējošais starojums ir niecīgs. Ja rezultāti uzrādīs samazinātu kaulu blīvumu, jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu vai osteoporozes speciālistu.
Par visa ķermeņa masas un struktūras pārbaudi. Tā savukārt atklāj ne tikai to, kādas ir kaulu, muskuļu un tauku attiecības ķermenī, bet arī precīzi ataino un analizē to izvietojumu katrā ķermeņa daļā, piemēram, tik nevēlamo iekšējo tauku izvietojumu. Pirms šā izmeklējuma jāiztukšo urīnpūslis, jānoņem visi aksesuāri, arī laulības gredzens. Visa cilvēka ķermeņa skenēšana ilgst apmēram 7 minūtes. Iepazīstoties ar detalizēto izmeklējuma aprakstu, ārsts var spriest par cilvēka ķermeņa kompozīciju un veselību, un to, kas viņam būtu jādara, lai savu ķermeni uzturētu labā formā, atbrīvotos no liekā svara.
Visu rakstu lasiet žurnāla "100 Labi Padomi" 2020. gada janvāra numurā.
Uzziniet vairāk par iespējām veikt šo izmeklējumu >>