Baudot īpaši saulaino laiku, jāatceras, ka karstā laikā nereti saasinās dažādas veselības problēmas, tāpēc ir svarīgi pievērst uzmanību savai pašsajūtai un veselības stāvoklim. Komentē “Diagnostikas centrs” kardioloģe, ehokardiogrāfijas speciāliste Ilze Zandarte
Uzmani asinsspiedienu un sirdsdarbību
Karstajā laikā īpaši svarīgi ir uzraudzīt asinsspiedienu un pulsu. "Karstā laikā pulss un asinsspiediens var paaugstināties, jo tā ir papildu slodze organismam. Pulsu mēra uz rokas artērijas, un, ja tas miera stāvoklī regulāri ir virs 80 sitieniem minūtē, cilvēkam ir jāvēršas pie ārsta," norāda Ilze Zandarte, piemetinot, ka pacientiem ar augstu asinsspiedienu, kas jau lieto medikamentus, karstā laika dēļ var būt nepieciešamība medikamentu devu palielināt, taču vajadzību par devas palielināšanu jānosaka pacienta ārstējošajam ārstam. Savukārt sirds mazspējas pacientiem karstuma ietekmē asinsspiediens var pazemināties zem 90/60mmHg – arī šādās situācijās kardioloģe iesaka nekavējoties konsultēties ar savu ārstējošo ārstu. "Pulsu un asinsspiedienu periodiski vajadzētu pakontrolēt arī tad, ja nav nekādu sūdzību, jo, ja asinsspiediens paaugstinās pakāpeniski, cilvēks var to neizjust, taču tas var novest pie nopietnām komplikācijām – insulta vai pat nāves."
"Sliktā" holesterīna līmeņa samazināšana
Lai novērstu sirds un asinsvadu slimību risku, vissvarīgākais ir samazināt tieši "slikto" jeb zema blīvuma lipoproteīnu holesterīna līmeni asinīs, norāda Zandarte. "Ja ir jau konstatēta holesterīna izgulsnēšanās artērijās (vai ir paaugstināts slimību risks, ZBLH ir jāsamazina līdz ļoti zemam līmenim, un tas nav bīstami.”
Divreiz pārdomā ieplānotās aktivitātes
Kardioloģe atgādina, ka karstajā laikā ir svarīgi izvairīties no atrašanās tiešajos saules staros laika posmā no pulksten 10 līdz 18. Īpaši svarīgi sirds slimniekiem ir kontrolēt nodošanos fiziskajām aktivitātēm – aizrauties ar sportisku brīvā laika pavadīšanu, kas karstumā radīs tikai papildu slodzi sirdij, nevajadzētu.
Arī braucot ar auto, ir svarīgi ievērot piesardzības pasākumus: "Ja auto aprīkots ar kondicionēšanas sistēmu, kas nodrošina optimālu temperatūru, tad doties izbraucienā ar auto nav bīstami, taču ilgstoša atrašanās sēdus stāvoklī nav vēlama, līdz ar to, ja izbrauciens plānots garāks, noteikti ir nepieciešamas atpūtas un izkustēšanās pauzes."
Vairāk lasiet portālā ''delfi.lv''