logo logo draugiem draugiem

Sākums > Par mums > Jaunumi > Kāpēc tik svarīgi pārbaudīt kaulu blīvumu?

Kāpēc tik svarīgi pārbaudīt kaulu blīvumu?

atverts

Uz žurnāla "100 Labi Padomi" lasītāja jautājumu atbild "Veselības centrs 4" filiāles "Diagnostikas centrs" ārste, osteoporozes speciāliste Inese Legzdiņa.

Osteoporoze, kam ir raksturīgas kaulu blīvuma izmaiņas un palielināts lūzumu risks, visbiežāk ir saistīta ar vecumu, sievietēm tā parasti sākas pēc 50, bet vīriešiem - pēc 60 gadu vecuma.

Galvenais iemesls lūzumu attīstībai ir kaulu blīvuma samazināšanās-kaula kvalitātes pasliktināšanās. Kaulu blīvumu ietekmē daudzi faktori: dzimums, kalcija lietošana, fizisko aktivitāšu biežums, vecums, kad sākusies menopauze, hormonālās izmaiņas organismā, kritieni, lietotie medikamenti, gadu skaits, mazs svars, D vitamīna deficīts...

Ļoti svarīgi osteoporozi atklāt laikus un uzsākt tās profilaksi. Visam sievietēm pēc 50 un vīriešiem pēc 60 gadu vecuma ieteicams veikt kaulu blīvuma pārbaudi jeb osteodensitometriju. Šā izmeklējumā laikā pacients apguļas uz kušetes, virs kuras novietots osteodensitometrs, un 10—15 minūtes notiek skenēšana ar rentgena stariem, bet īpaša datorprogramma aprēķina kaulu minerālo blīvumu. Izmeklējuma laikā saņemtais jonizējošais starojums ir niecīgs.

Atklājot kaulu blīvuma samazināšanos, jākonsultējas ar osteoporozes speciālistu, kurš nosaka tālāko taktiku, ja nepieciešams, nozīmē ārstēšanu vai novērošanu dinamikā, profilaksi.

Visu rakstu lasiet žurnāla "100 Labi Padomi" oktobra numurā


  • Dalīties ar šo ziņu:

Piesakies konsultācijai