Vasaras sezonā apkārt ir tik daudz vilinājumu, ka biežāk aizmirstas nomazgāt rokas, un tas nereti kļūst par iemeslu, kādēļ dažādu mikroorganismu ietekmē vēdera darbība izmainās. Tāpat ceļojumu laikā citās valstīs, kur mūs sagaida cits klimats, cita pārtika, cita mikroflora, citas baktērijas, kuņģa un zarnu trakta mikroflora bieži var reaģēt ar apjukumu un mēdz izprovocēt caureju. "Veselības centrs 4" gastroenteroloģes Ilonas Vilkoites skaidrojumu un ieteikumus lasiet laikrakstā "Diena".
Nejauko vīrusu, kas mēdz izraisīt akūtu enterokolītu (caureju) vai gastroenterītus (norit ar vemšanu un sliktu dūšu), patiešām ir vesels karapulks! Ja bērniem, nonākot slimnīcā ar sūdzībām par vēdervīrusa izraisītām caur-ejām vai vemšanu, tiek veiktas analīzes, lai atšķirtu, kurš no visiem sūdzību ierosinātājiem ir pie vainas, pieaugušajiem šādas analīzes lielākoties neveic, jo terapija vēdera vīrusu gadījumā tāpat būs vienāda: papildu šķidruma uzņemšana, absorbējoši medikamenti.
Vēdervīrusi vislielāko kaitējumu nodara tievajā zarnā, bojājot tās gļotādu, kas klāta ar bārkstiņām. Vīrusi sabojā šo epitēlija slāni, deformējot arī bārkstiņas, un tās vairs nespēj pildīt savu funkciju, nepiedalās uzņemtā uztura sašķelšanā un uzsūkšanā. Tādēļ, spazmējoties gludajai muskulatūrai, viss zarnu saturs ātri tiek izvadīts, kas izpaužas kā caureja. Dažkārt šo procesu pavada arī spazmatiskas vēdersāpes. Ja vīruss būs skāris gremošanas trakta sākuma daļas līmeni, var pievienoties vemšana.
Kad vīrusu ir izdevies uzveikt, atceries, ka arī pēc tam, kad pašsajūta uzlabojusies, līdz pat divām nedēļām cilvēks var būt vīrusa nēsātājs un var inficēt citus. Lai tas nenotiktu, cītīgi jāmazgā rokas.
Visu rakstu lasiet avīzes "Diena" 2022. gada 28. jūlija numurā