Kur tik šobrīd ej, tur priekšā bērzu sulas. Sociālo tīklu ziņu lentes pārpludinātas ar stāstiem par gardā dzēriena ievākšanu un baudīšanu, tāpat bērzu sulas parādījušās vietējo piemājas saimniecību piedāvājumos, bet atsevišķās tirdzniecības vietās (līdzīgi kā tas ir ar āboliem rudenī) novērojama arī "godprātīgā" bērzu sulu iegāde – ņem veselīgās dziras pudeli, bet kopējā kastītē iemet tik, cik nav žēl. Stāsta "Diagnostikas centrs" uztura speciāliste Guna Rijkure
Tas, kuras sulas ir garšīgākas – ierūgušas vai tikko iztecinātas –, ir gaumes jautājums, taču Rijkure iesaka tomēr vairāk uzturā lietot tieši svaigas sulas. "Sulas ir bioloģiski aktīvs dzēriens pirmās trīs stundas, kad tās var saukt par "dzīvo ūdeni". Tad visas molekulas ir sakārtojušās pareizajās kombinācijās un ķermenis var šūnu līmenī uzņemt visu labo, ko tās sniedz," norāda uztura speciāliste. Savukārt, kad bērzu sulas nostāvējušas jau ilgāk par iepriekš norādītajām trijām stundām vai pat vairākus mēnešus, tās pārtop garšīgā padzērienā, skaidro Rijkure. "Protams, arī šādas sulas ir labākas par jebkuru sintētisko limonādi. Tajās nebūs konservantu, e-vielu vai sintētisko krāsvielu, taču, tā kā sulās ir daudz cukura, ilgstoši nostāvot, tās sāks arī rūgt un zaudēs bioloģiski aktīvās vielas."
Kurām cilvēku grupām ar brīnumdziru labāk nepārspīlēt?
Ar bērzu sulām uzmanīgākiem jābūt cilvēkiem, kuriem ir problēmas ar lieko svaru, nieru saslimšanas, kā arī cukura diabēts. "Lai arī cik labi būtu atrodamie cukuriņi – fruktoze, glikoze, bet kļavu sulās vairāk, piemēram, sukroloze –, tie jebkurā gadījumā cilvēkam var izmanīt cukura līmeni," skaidro uztura speciāliste. Tāpat Rijkure norāda, ka jebkurš cukurs veido iekaisuma fonu. "Ja cilvēkam ir iekaisīgas slimības un bērzu sulas ir nedaudz ierūgušas, dzēriens to var saasināt. Ar svaigām bērzu sulām problēmām nevajadzētu būt, taču ar dažas dienas nostāvējušām labāk nevajadzētu riskēt." Te pielīdzināms tas pats princips, kas alus vai sidra gadījumā, kas arī ir raudzētas dziras.
Bērzu sulas ir urīndzenošs dzēriens, līdz ar to filtrācija cilvēkiem ar nieru saslimšanām var būt pārāk liela un orgāns ar uzdevumu var netikt galā. Tas pats attiecināms uz cilvēkiem ar nopietnām sirds slimībām, taču šajā kontekstā katrs gadījums skatāms individuāli, vēršoties pie speciālista. Vēl cilvēkiem ar gremošanas sistēmas traucējumiem nevajadzētu dzert stipri noraudzētas sulas lielā organisko skābju daudzuma dēļ.
Liela daļa bērzu sulas pilda trīs litru burkās un pievieno dažādus garšas uzlabotājus. Bērzu sulu "šampanieša" recepšu ir daudz un dikti – var likt klāt citronu un rozīnes, rudzu miltu ieraugu, rupjmaizi, upeņu dzinumus u. c. Tāpat var izmantot krustnagliņas, taču Rijkure norāda uz iespējamu pelēšanas procesu. "Tad sula var kļūt gluma un vienkārši būs jālej laukā," skaidro uztura speciāliste, piebilstot – piecas rozīnes garšai būs visdrošākais iespējamais variants, bet visu pārējo papildinājumu gadījumā vienas receptes nav. Vienkārši ir jāeksperimentē. Iemesls, kāpēc viena recepte visiem nederēs, meklējama tajā, ka bērzu sulas katrā vietā var būt nedaudz atšķirīgas, kā rezultātā mainās arī garšu buķete.
Uztura speciāliste iesaka bērzu sulu tecēšanas laiku izmantot pilnībā, uzņemot sezonālo dzērienu tikko iztecinātā veidā tik daudz, cik vien iespējams. "Baudīsim to, kas mums sezonāli tiek piedāvāts. Drīz jau klāt būs pašu dārza labumi – zemeņu laiks, dilles, loki, redīsi. Bet sākam ar sulām!"
Vairāk lasiet portālā "Delfi.lv"