Cilvēkam mazkustīga dzīvesveida un neveselīga uztura dēļ sākas aptaukošanās, ap jostas vietu izveidojas tauki. Tas liecina, ka vēdera dobumā ap iekšējiem orgāniem ir izveidojušies viscerālie tauki. Un tas rada ne tikai aknas aptaukošanos, metabolos traucējumus un insulīna rezistenci jeb pirmsdiabēta stāvokli, bet arī papildu risku, saslimstot ar Covid-19, piedzīvot smagāku slimības gaitu.
Respektablajā zinātniskajā žurnālā “Pathogens” ir publicēts prospektīvs pētījums “Covid-19: tauki, liekais svars, iekaisums, etniskā piederība un dzimuma atšķirības” (Covid-19: Fat, Obesity, Inflammation, Ethnicity, and Sex Differences). Tajā konstatēts, ka Covid-19 slimības gaita var būt smagāka cilvēkiem ar palielinātu viscerālo jeb iekšējo tauku depozītu. Šī pētījuma korespondējošais autors ir arī Latvijas Universitātes asociētais profesors Indriķis Krams.
Latvijas Univeritātes mājaslapā publicētajā informācijā par pētījumu teikts, ka eiropiešiem un afroamerikāņiem aptaukošanās ir ļoti neveselīga. Kad notiek aptaukošanās, tā saucamie zemādas tauku depo ātri tiek aizpildīti, tauku šūnas tiek bojātas, zemādas taukos veidojas iekaisums, kas ietekmē visu organismu. Savukārt Dienvidaustrumāzijā ir novērojams aptaukošanās paradokss- Ķīnā, Taivānā, Vjetnamā un Singapūrā cilvēkiem viscerālā aptaukošanās ir vēl lielāka nekā Eiropā un ASV, taču tā spēj pasargāt pret smagu saslimšanu ar Covid-19, atklāts pētījumā. Cilvēki, kas dzīvo Dienvidaustrumāzijas reģionā, iespējams, ir saskārušies ar citiem koronavīrusa paveidiem daudz agrāk un viņu aizpildītie tauku depo ir kā adaptācija pret koronavīrusiem. Tāpēc, saskaroties ar SARS-CoV-2, viņu ķermenis reaģē citādāk.
Profesors uzsver, ka viscerālo tauku ietekmē var veidoties cukura diabēts. Un, tā kā mūsu, eiropiešu un amerikāņu, viscerālajos taukos atšķirībā no aziātiem ir ļoti daudz ACE2 enzīma, Covid-19 mums tiek vieglāk klāt. Profesors I. Krams Latvijas Univeristātes publicētajā rakstā atzīst, ka izvirzītā hipotēze paredz daudz lielāku saslimušo un mirušo skaitu Eiropā un ASV un daudz mazākus infekcijas un mirstības rādītājus Dienvidaustrumāzijā Covid-19 slimības otrā viļņa laikā.
Lai izvērtētu ķermeņa struktūru, ieskaitot viscerālo tauku izvietojumu organismā, iespējams veikt izmeklējumu – ķermeņa masas un struktūras analīzi, ko ''Veselības centrs 4'' filiālē ''Diagnostikas centrs'' veic ar jaunākās paaudzes iekārtu “Hologic Horizon W”.
Izmeklējuma laikā tiek veikta maksimāli precīza visa ķermeņa (Whole Body) masas un struktūras jeb kompozīcijas noteikšana un analīze: tiek uzrādīta ne tikai vispārējā pacienta kaulu, muskuļu un tauku attiecība ķermenī, bet arī precīzi atainots un analizēts to izvietojums katrā ķermeņa daļā. Detalizētais parametru iedalījums, piemēram, viscerālie tauki, nodrošina maksimālu diagnostikas precizitāti. Ķermeņa masas un struktūras analīze ir ļoti nozīmīga dažādu slimību diagnostikā, kā arī sniedz būtisku informāciju gadījumos, kad cilvēkam jāatbrīvojas no liekā svara un minētajiem iekšējiem jeb viscerālajiem taukiem.
Izmeklējums, kura laikā iekārta noskenē visu cilvēka ķermeni, aizņem tikai septiņas minūtes. Pēc izmeklējuma klients saņem detalizētu izmeklējuma aprakstu un atainojumu, kas pēc tam ārstam (gastroenterologam, hepatologam, endokrinologam, dietologam, uztura speciālistam vai citam) sniedz plašu informāciju par cilvēka ķermeņa masu un struktūru un veselību kopumā.
Pamatojoties uz izmeklējuma rezultātiem, ārsts nozīmē nepieciešamo terapiju, uztura speciālists, piemēram, izveido uztura plānu, iesaka fiziskās aktivitātes, lai pēc iespējas optimālākā veidā, nekaitējot kopējai veselībai, cilvēks varētu atbrīvoties gan no liekā svara, gan nevēlamajiem viscerālajiem taukiem.