logo logo draugiem draugiem

Sākums > Par mums > Jaunumi > Hroniska caureja. Lasiet rakstu žurnālā "Doctus"

Hroniska caureja. Lasiet rakstu žurnālā "Doctus"

Žurnāla "Doctus" 2022. gada jūlija numurā publicēts plašs "Veselības centrs 4" Diagnostikas nodaļas un filiāles "Diagnostikas centrs" gastroenterologa, endoskopijas speciālista Hosama Abu Meri un rezidentes ģimenes medicīnā Kristiānas Janševskas raksts. Tajā aplūkoti iemesli, kādēļ hroniska caureja var rasties, kā arī ārstēšanas iespējas un ieteikumi profilaksei.

Ambulatorajā praksē ir daudz pacientu, kas sūdzas par caureju. Parasti pacienti pamana, ka vēdera izeja kļūst biežāka, tā var būt gan formēta, gan neformēta. Ap 30 % šādu pacientu sūdzību saistītas ar funkcionāliem traucējumiem vai kairinātas zarnas sindromu (KZS).

  • Hroniska caureja ir ūdeņaina vai šķidra vēdera izeja vismaz trīs reizes 24 stundās un ilgst vismaz četras nedēļas.
  • Biežākie hroniskas caurejas iemesli ir KZS, iekaisīgas zarnu slimības, hroniskas kuņģa—zarnu trakta infekcijas, iedzimtas slimības, pārtikas nepanesība, funkcionāla caureja, hronisks pankreatīts, medikamentu lietošana, pārdozēšana, blakusparādības, hroniskas slimības, pēcoperācijas sekas, SIBO, HIV infekcija, alkohola pārmērīga lietošana.
  • Hronisku caureju diagnosticē pēc klasifikācijas, tāpēc ārkārtīgi svarīgi sākt ar rūpīgu anamnēzes ievākšanu, fizikālo izmeklēšanu, veikt asins analīzes un citus nepieciešamos izmeklējumus.
  • Ārstēšana ir atkarīga no etioloģijas jeb hroniskas caurejas iemesliem.

Lasiet rakstu žurnāla "Doctus" 2022. gada jūlija numurā.


  • Dalīties ar šo ziņu:

Piesakies konsultācijai