logo logo draugiem draugiem

Sākums > Par mums > Jaunumi > Elpošanas tests

Elpošanas tests: spirometrija

atverts

Žurnāla "100 Labi Padomi" rubrikā "Modernā diagnostika" lasāma izsmeļoša informācija par plaušu funkciju noteikšanu jeb spirometriju. Konsultē "Veselības centrs 4" filiāļu "Diagnostikas centrs" un "Valdlauči" pneimonoloģe Anželika Koševacka.

Plaušu funkciju noteikšana jeb spirometrija palīdz diagnosticēt astmu vai obstruktīvu plaušu slimību jeb HOPS (abām tām raksturīga elpceļu sašaurināšanās), izvērtēt, kādas ir plaušu funkcijas un cik efektīva ir ārstēšana. Tā ir nesāpīga, vienkārša, neinvazīva, plaši pieejama pārbaude.

Tās laikā var izmērīt ieelpotā un izelpotā gaisa daudzumu, kā arī maksimāli forsētas ieelpas un izelpas ātrumu. Svarīgi, cik ātri iespējams izelpot (tas parāda, vai nav elpceļu sašaurināšanās). Nozīmīgākais parametrs ir forsētās izelpas tilpums vienā sekundē (FEV1), tas ir maksimālais gaisa daudzums, ko cilvēks spēj izelpot pirmajā sekundē.

Spirometrija ieteicama, ja ir sūdzības par elpas trūkumu, ilgstošu klepu, atkrēpošanu, čīkstēšanu krūtīs, biežām elpceļu slimībām, aroda riskiem un smēķētājiem.

Ievēro:

12 stundas pirms izmeklēšanas nedrīkst lietot īsas darbības bronhu paplašinošos līdzekļus un 24 stundas pirms tam -garas darbības bronhu paplašinošos līdzekļus.

Visu rakstu lasiet žurnāla "100 Labi Padomi" 2019. gada jūlija numurā


  • Dalīties ar šo ziņu:

Piesakies konsultācijai