SIA ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Diagnostikas cetrs'' un grupas uzņēmuma ''Capital Clinic Riga'' gastroenteroloģe Ilona Vilkoite stāsta par pārtraukto badošanos, izanalizējot vairākus pētijumus.
Badošanās kā viens no ēšanas režīmiem nav jauna pieeja. Cilvēki jau izsenis gavējuši - ieturējuši ilgākas pauzes starp ēdienreizēm. Ja salīdzinām sevi ar mūsu senčiem, viņiem ikdienā nebija pieejamas maltītes trīs reizes dienā ar papildu uzkodām, tāpat arī viņu dzīvesveids bija daudz kustīgāks nekā mums - pirmatnējiem cilvēkiem bija jārūpējas par ēdiena sagādāšanu un aizsargāšanos no ienaidniekiem.
Par pārtraukto badošanos var runāt, ja indivīds ilgāku (līdz pat 20 stundām) laiku izvairās no kaloriju uzņemšanas (atļauts lietot ūdeni, melnu kafiju un tēju bez cukura), atstājot vien 4-8 stundu ilgu laikposmu, kas paredzēts ēšanai. Piemēram, pārtiku var uzņemt tikai starplaikā no pulksten 13.00 līdz 17.00, pārējā diennakts laikā atļauts dzert ūdeni, tēju un melnu kafiju bez cukura. Pacientiem, kas neplāno uzsākt pārtraukto badošanos, speciālisti rekomendē pēdējo maltīti ieplānot ne vēlāk kā 2-3 stundas pirms naktsmiera.
Jāņem vērā, ka minētajā laikposmā jāietur kvalitātes ziņā pietuvinātas maltītes kā ikdienā. Tas nozīmē, ka atļauto 4-8 stundu laikā nevajadzētu nodegustēt visu makdonalda piedāvājumu. Jāēd sabalansēts uzturs, neaizmirstot par šķiedrvielu, olbaltumvielu un taukvielu uzņemšanu.
Pārtrauktā badošanās īpaši piemērota cilvēkiem, kuriem pamostoties nav apetītes. Arī ārsti gastroenterologi pēdējā laikā neuzstāj, ka veseliem cilvēkiem būtu obligāti jāietur brokastis, taču ir situācijas un konkrēti veselības stāvokļi, kad tomēr rekomendējam pacientam apēst nelielu porciju vismaz trīs stundu laikā pēc pamošanās.
Vairāk lasiet žurnālā ''Ārsts.lv'' 2020.gada jūnija izdevumā