logo logo draugiem draugiem

Sākums > Par mums > Jaunumi > Cik bieži jāveic kolonoskopija?

Cik bieži jāveic kolonoskopija?

atverts

Atbildi uz  laikraksta "Tautas Veselības Avīze" lasītāja jautājumu sniedz "Diagnostikas centrs" gastroeneteroloģe, endoskopijas speciāliste Ilona Vilkoite.

Attiecībā pret kolonoskopiju, kas ir visprecīzākā un informatīvākā metode resnās zarnas izmeklēšanai, pacientus iedala divās grupās. Vieni ir tie, kuriem ir pozitīvs fēču skrīninga tests – tajā atrastas slēptās asinis. (Šī profilaktiskā pārbaude ir reizi gadā valsts atmaksāta ikvienam pēc 50 gadu vecuma.)

Otra grupa ir pacienti bez sūdzībām, bet kuru tuviem radiniekiem ir bijis vai nu zarnu vēzis, vai kādas citas zarnu saslimšanas.

Abos gadījumos iesaka veikt kolonoskopiju, kuras laikā ārsts izpēta zarnas gļotādu un skatās, vai ir kāda patoloģija. Izmeklējuma laikā mūsu galvenais uzmanības objekts ir mazi polipi – gļotādas izaugumi, kas, ja tos nenoņem un nelikvidē, var pārtapt par zarnu vēzi.

Polipi zarnā nekad neattīstīsies mēneša vai gada laikā, process ilgst 5–10 gadus. Tādējādi profilaktiskos nolūkos kolonoskopiju atkārtoti veikt ir jēga reizi piecos vai pat desmit gados.

Visu rakstu lasiet laikraksta "Tautas Veselības Avīze" 2021. gada 11. janvāra numurā.


  • Dalīties ar šo ziņu:

Piesakies konsultācijai