logo logo draugiem draugiem

Sākums > Par mums > Jaunumi > Augšējā un apakšējā endoskopija

Augšējā un apakšējā endoskopija

atverts

Konsultē ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Diagnostikas centrs'' un grupas uzņēmuma ''Capital Clinic Riga'' gastroenteroloģe, endoskopijas speciāliste Ilona Vilkoite par endoskopijas izmeklējumu.

Daudziem cilvēkiem ar endoskopiskajiem izmeklējumiem saistās nepatīkamas asociācijas. Pētījumi liecina, ka cilvēkiem ir ne tikai bailes, bet arī kauns iet pie ārsta, piemēram, uz kolonoskopiju.

Mūsdienās šie izmeklējumi ir arī daudz patīkamāki, pacients nejūt sāpes, diskomfortu. Gan augšējo endoskopiju (gastroskopija) un apakšējo endoskopiju (kolonoskopija) var veikt vieglā vispārējā anestēzijā. Pēc pamošanās viss process jau ir beidzies – atliek tikai mazliet atgūties no anestēzijas dienas stacionārā un tad var doties tālāk savās ikdienas gaitās.

Gan gastroskopija, gan kolonoskopija ir visinformatīvākie izmeklējumi.

Gastroskopija ir augšējā gremošanas trakta vai tā daļas izmeklēšanas metode, kas nozīmē barības vada, kuņģa un duodena proksimālās daļas (divpadsmitpirkstu zarnas sākuma daļas) apskati. Tā ļauj precīzi agrīni diagnosticēt gremošanas sistēmas iekaisumus un ir noderīga ārstēšanā.

Tās galvenā priekšrocība ir iespēja diagnosticēt ļaundabīgos audzējus agrīnā stadijā (tiem nav specifisku simptomu, tāpēc tā visbiežāk ir gadījuma atrade), kad lielākoties tie ir nelieli, pat pāris milimetru, to vizualizācija un morfoloģiskā pierādīšana ir grūta, prasa labu profesionālo sagatavotību un endoskopisko tehnoloģiju.

Kolonoskopija ir vienīgā un visinformatīvākā metode, lai izmeklētu resno zarnu no iekšpuses un laikus diagnosticētu un ārstētu resnās un taisnās zarnas slimības. Tā ir zelta standarts kolorektālā vēža diagnostikā – palīdz atklāt adenomatozus polipus un vēzi resnajā zarnā. Steidzama kolonoskopija nepieciešama, ja ir zarnu asiņošana, arī čūlainais kolīts, bet plānotas kolonoskopijas ir vērstas uz resnās zarnas audzēju, kā arī citu slimību diagnostiku.

Endoskopisko izmeklējumu rezultātus un speciālistu slēdzienu var saņemt uzreiz pēc izmeklējuma veikšanas. Ja endoskopijas laikā ņemti audu paraugi, to mikroskopiskais slēdziens pieejams apmēram 10 darbdienu laikā.

Zināšanai endoskopiskie izmeklējumi un manipulācijas:

• Gastroskopija jeb augšējā endoskopija (pēc pacienta izvēles – ar vai bez sedācijas); ārstnieciskās manipulācijas tās laikā: polipu noņemšana, injekcijas asiņošanas apturēšanai, kvalitatīvu audu paraugu iegūšana, lai pārliecinātos, vai kuņģī nav pirmsvēža stāvokļa.

• Kolonoskopija jeb apakšējā endoskopija (pēc pacienta izvēles – ar vai bez sedācijas), ārstnieciskās manipulācijas, piemēram, polipu izņemšana, novēršot kolorektālā vēža attīstības draudus.

• Elptests – helikobaktērijas noteikšana.

Vairāk lasiet žurnālā ''100 Labi padomi'' 2020.gada augusta izdevumā


  • Dalīties ar šo ziņu:

Piesakies konsultācijai