logo logo draugiem draugiem

Sākums > Par mums > Jaunumi > Aptaukošanās ir bīstama veselībai

Aptaukošanās ir bīstama veselībai

Tam ir medicīnisks pamatojums, ka cilvēkiem ar aptaukošanos ir nepieciešams normalizēt savu svaru. Aptaukošanās ir saistīta ar mirstības pieaugumu un daudziem veselības riskiem, tostarp otrā tipa cukura diabētu, hipertensiju jeb paaugstinātu arteriālo asinsspiedienu, dislipidēmiju un sirds asinsvadu slimību. Skaidro "Diagnostikas centrs" endokrinoloģe Gita Erta

Katram ieteicams aprēķināt, vai viņam ir liekais svars. Visvieglāk to izdarīt, nosakot savu ķermeņa masas indeksu – svars kilogramos dalīts ar augumu kvadrātmetros. Par lieku svaru liecina ĶMI no 25 līdz 29,9, par aptaukošanos – ap 30, par smagu aptaukošanos – ap 40 (vai ap 35, ja ir blakusslimības).

Metodes ātrai svara samazināšanai

Aptaukošanās terapijā svarīga komponente ir uztura korekcija. Iesaku koriģēt diētu ar samazinātu kaloriju daudzumu, bet sastāvu saglabāt atbilstoši paša individuālajām vēlmēm, nevis koncentrēties tikai uz diētas makroelementu sastāvu. Metabolisma pētījumos ir secināts, ka visi pacienti zaudē svaru, ja tiek uzņemts ap 1200 kcal dienā. 

Lai veicinātu svara zudumu, dažreiz izmanto periodisku badošanos (piemēram, alternatīvās dienas badošanās vai pārtrauktā badošanās), lai gan pierādījumi par to efektivitāti ir dažādi.

Palīdz zāles

Cilvēkiem ar aptaukošanos mēdz izmantot arī medikamentozu terapiju, ko nozīmē, ja ĶMI ir virs 30 vai no 27 līdz 29,9, ja ir ar svaru saistītas blakusslimības un ar dzīvesveida korekciju nav sasniegti svara zaudēšanas mērķi (vismaz 5 % no kopējā ķermeņa svara 3–6 mēnešu laikā).

Medikamenta izvēle ir atkarīga no pacienta blakusslimībām, ņemot vērā arī viņa vēlmes, izmaksas un konkrēto zāļu blaknes. Ir arī vairākas citas neķirurģiskas un ķirurģiskas metodes, ko pasaulē izmanto svara samazināšanai cilvēkiem, kuri nav sasnieguši svara zaudēšanas mērķus ar diētas, fizisko aktivitāšu un zāļu terapijas palīdzību.

Vairāk lasiet žurnāla "100Labi padomi" 2021. gada aprīļa izdevumā 


  • Dalīties ar šo ziņu:

Piesakies konsultācijai