Par saspringumu sprandas vai plecu daļā var vēstīt arī galvassāpes, redzes izmaiņas, džinskstēšana ausīs. Ja neirologs ir izmeklējis un apliecinājis, ka tam nav cita nopietnāka iemesla, varbūt var palīdzēt kāds no šiem glābējiem.
Masāža
Galvenais, lai masāžas kustības būtu maigas un mierīgas. Nav nepieciešams muskuļus ar fizisku spēku mīcīt un spaidīt, jo tas panāks pretējo efektu - muskuļi vēl vairāk sasprings, un problēma pastiprināsies.
Uzsmērē pretsāpju vai pretiekaisuma ziedi
Galvenais - nepieļaut situāciju, ka dzīve bez smēres pie rokas vairs nav iedomājama. Ja sāpes sprandā ieilgst, tām piepulcējas tirpšanas sajūta rokās, galvassāpes un spranda sāp arī naktī, noteikti jāvēršas pēc padoma pie ārsta.
Ar dziļu elpošanu
Apsēdies ērtā pozā, atbalsti galvu, lēnām caur degunu ieelpo un caur muti izelpo. Katrā izelpas reizē mēģini atslābinat plecu daļas muskuļus un plecus nolaist nedauz zemāk.
Paguli uz akupunktūras paklājiņa
Apgulies uz adatainā paklājiņa tā, lai būtu atbalstīta sprandas daļa, plecu josla. Ja nav diskomforta un nekas nesāp, atbalstot plecus uz adatainajiem aplikatoriem, var veikt nelielu viengrojumu, paceļot gurnus un noturot šo pozu kādu laiku, radot papildu spiedienu.Tas uzlabos asinsriti plecu daļas muskuļos, un drīz jutīsi, kā tie atslābst.
Peldēšana uz muguras
Nereti peldēšana tiek ieteikta kā brīnišķīgs sporta veids arī tiem, kas sūdzas par muguras sāpēm. Der zināt, ka ar saspringumu sprandas daļā peldēt ir labi un veselīgi vienīgi uz muguras vai iegremdējot seju ūdenī, ja to prot. Turpretim peldēšana sunīša stilā, cenšoties virs ūdens noturēt galvu, sprandai radīs papildu slodzi, pastiprinot saspringumu.
Pasildi!
Ja zināms, ka pie sāpēm vainīgs muskuļu saspringums, ir savilkta sajūta sprandas daļā, problemātisko zonu drīkst nedaudz pasildīt. Te noderēs ķiršu kauliņu vai zirņu spilventiņš, ko sasilda krāsnī, lai pēc tam silto kompresi pieliktu sāpošajai vietai. Tikai neliec to tuvu asinsvadiem vai tieši uz kakla - var sākties reibonis! Ja mājās šāds spilventiņš nav pieejams var ieiet siltā dušā un kārtīgi plecu daļu izsildīt, lai muskuļus mazliet atslabinātu un sagatavotu stiepšanās vingrojumu veikšanai, ko izpildīsi pēc tam.
Pastaiga ar nūjām
Vispirms tāpēc, ka nūjojot aktīvi, tiek iesaistīta un nodarbināta plecu joslas muskulatūra. Ja ir sūdzības par sāpēm sprandas daļā vai plecos, izvēlies jebkuru aktīvo sporta veidu.
Norīvēšanas ar dvieli
Ņem raupju frotē auduma vai lina dvieli, satin rullī un pa diognāli norīvē muguru, īpašu uzmanību veltot sprandas daļai. Tas lieliski uzlabo asinsriti.
Pilns raksts lasāms žurnāla "Veselība" 2019.gada rudens speciālizlaidumā "Vesels seniors". Konsultē "Veselības centrs 4" filiāles "Diagnostikas centrs" fizioterapeite Baiba Narvila.