logo logo draugiem draugiem

Sākums > Pakalpojumi > Algoloģijas dienests

Algoloģijas dienests (Sāpju kabinets)

atverts

Diagnostikas centra Sāpju kabineta speciālisti palīdz pacientiem, kurus ikdienā nomoka dažāda rakstura nepārejošas sāpes.

Algologs ir ārsts, kas ārstē sāpes – pārzina sāpju veidošanos, pastāvēšanas un hronifikācijas mehānismus un sāpju ārstēšanas metodes.

Algoloģijas dienesta ārsts:

  Edgars Vasiļevskis, algologs, anesteziologs - reanimatologs  Lasīt vairāk>>

Praktiskajā medicīnā sāpes ārstē visu specialitāšu ārsti un lieliski tiek ar tām galā, ja sāpju cēlonis sakrīt ar diagnozi. Piemēram, sirds sāpes ārstē kardiologs, locītavu sāpes – reimatologs, traumatologs u.t.t. Tomēr, ja ārsts savas specialitātes ietvaros nespēj sāpes novērst, tās var kļūt arvien grūtāk panesamas, arvien pieaugt un kļūt neciešamas, līdz stadijai, kad sāp viss ķermenis. Šādās situācijās jāmeklē algologa padoms.

Sīkāks apraksts par situācijām, kad vajadzētu vērsties pie algologa. Lasīt vairāk >>

Par sāpēm lasīt vairāk: Kas ir sāpes?>>

Pētījumu rezultāti par sāpju problēmas aktualitāti Eiropā liecina, ka sāpes ir lielākā veselības aprūpes problēma. Katrs piektais cilvēks cieš no hroniskām sāpēm.

Arī Latvijas ārsti ir iesaistījušies sāpju problēmas risināšanā – 1995. gadā neirologs, profesors Juris Bērziņš nodibināja sāpju izpētes un ārstēšanas asociāciju, bet vēlākajos gados iniciatīvu pārņēma dr. I. Logina, pārdēvējot to par Latvijas Sāpju izpētes biedrību. Šī biedrība pulcē dažādu specialitāšu ārstus, interesentus sāpju problēmā.

Pašlaik tajā ir pārstāvēti 126 visdažādāko specialitāšu pārstāvji. Kopš 2005. gada rudens LSIB ir sertificējusi 56 ārstus algologus (sāpju terapeitus), nosakot, ka algoloģija ir šo speciālistu papildspecialitāte. Algoloģiju visbiežāk apgūst neirologi un anesteziologi.

 • Visbiežāk algologs nodarbojas ar hronisku (vairāk nekā 3 mēnešu), mērenu vai stipru sāpju ārstēšanu. Bieži hronisku sāpju ārstēšanai pamatā ir medikamentoza ārstēšana, bet tā ir nedaudz atšķirīga no tās, ko lieto parastu sāpju ārstēšanā. Laikam ritot ir atklātas daudzas jaunas veco medikamentu īpašības, kā arī jaunas medikamentu grupas un jauni zāļu ievadīšanas veidi (plāksteri, katetri u.c.) sāpju ārstēšanā. Nepieciešamības gadījumā, algologs medikamentozo terapiju papildina ar dažādām blokādēm (veic anesteziologs-algologs), fizioprocedūrām, ārstniecisko vingrošanu, psihoterapiju u.c.
 • Specifisku problēmu gadījumā pacients tiek nosūtīts pie atbilstoša speciālista, piem., reimatiskas saslimšanas atklāšanas rezultātā ārstēšanu veiks reimatologs, saišu bojājumu gadījumā – traumatologs-ortopēds, onkoloģisku saslimšanu – onkologs, bet turpinot ciešu sadarbību ar algologu.
 • Hronisku sāpju ārstēšana prasa pacietību, sadarbību ar ārstu un paša vēlmi no sāpēm atbrīvoties. Vienā dienā nav iespējams izārstēt sāpes, kas pastāvējušas gadiem ilgi.
 • Ilgstošas sāpes rada depresīvu noskaņojumu, nīgrumu un nespēju priecāties, sliktu miegu, dusmas, reizēm pat neapmierinātību un niknumu uz visu pasauli.
 • Iespējama arī otra situācija, kad pacientiem ar depresiju ir hroniskas sāpes vai esošās sāpes tiek uztvertas daudz stiprāk.
 • Normāli sāpes ir brīdinājums ķermenim, ka kaut kas nav kārtībā. Bet reizēm mūsu sāpju uztveres sistēma (Centrālā nervu sistēma) kļūdās un rada nepareizu vai slimībai/traumai neatbilstoši lielu sāpju signālu, kas tālāk rada ilgstošas sāpes. Katrs no mums sāpes uztver atšķirīgi. To nosaka individuāla (ģenētiski noteikta) sāpju uztvere smadzenēs, kā arī mūsu emocijas, sāpju pieredze u.c. Mūsu nervu sistēma ne tikai uztver sāpes, bet arī spēj tās modulēt, t.i., padarīt stiprākas vai vājākas intensitātes, plašākā vai mazākā apjomā. Hronisku sāpju gadījumā svarīgi saprast sarežģītos sāpju veidošanās iemeslus un mehānismus, tādējādi radot iespējas novērst vai atvieglot sāpes. Terapijas mērķis jebkuras saslimšanas gadījumā ir izārstēt pamat slimību, ja vien tas ir iespējams. Taču hronisko sāpju pacientiem mēdz būt arī neatgriezeniski audu bojājumi, tad simptomus iespējams tikai mazināt u kontrolēt ar medikamentu palīdzību.
 • Viens no sāpju medicīnas pamatprincipiem – ticēt pacientam un uzklausīt. Ja visu laiku sāp, cilvēks pats vairs nespēj analizēt un saruna ar algologu ir izzinoša gan pašam, gan ārstam. Tā kā sāpju sajūta ir individuāla, subjektīva, tikai pacients pats var novērtēt terapijas efektivitāti.


Algologa konsultācijā:

 • Jūs detalizēti izmeklēs par slimības simptomiem, norisi, izvaicās par iepriekšējo ārstēšanu un tās rezultātiem, izmeklējumiem, sāpju psihoemocionālo uztveri ietekmējošiem faktoriem,

 • veiks objektīvo izmeklēšanu,

 • vajadzības gadījumā nozīmēs papildizmeklējumus,

 • sastādīs individuālu ārstēšanas plānu.

Algoloģijā plašāk pielietotās ārstēšanas metodes ir: medikamenti, blokādes un fizikālā terapija.

Ārsti anesteziologi-algologi izmanto savas zināšanas un iemaņas, ārstējot pacientus ne tikai medikamentozi, bet arī veicot muskuļu, nervu un mugurkaula epidurālās, ka arī fasešu locītavu blokādes.

Visbiežāk algologs nodarbojas ar hronisku (vairāk kā 3 mēnešu), mērenu vai stipru sāpju ārstēšanu, lai gan, reizēm blokādes var nest ātru sāpju remdējošu efektu kombinācijā ar uzsākto medikamentozo terapiju, negaidot vairākus mēnešus. Ne vienmēr iekšķīgi lietojamais medikaments var sasniegt bojāto nervu, tādos gadījumos nepieciešamas tieši tā - sāpošā nerva blokādes. Blokādes mērķis ir ievadīt medikamentu tuvu nervam, līdz ar to noņemt sāpes un iekaisuma reakciju.
Lai precīzi ievadītu medikamentu nerva bojājuma vietā, ārsti anesteziologi – algologi izmanto speciālo vizualizācijas tehniku: modernāko Latvija rentgena iekārtu un ultrasonogrāfu. Abas iekārtas ļauj ārstam anesteziologam-algologam precīzi ievadīt medikamentu tieši nerva bojājuma vietā.

Plašāka fotogalerija>>

Labāku ārstēšanas rezultātu sasniegšanai alogologi cieši sadarbojas ar – fizioterapeitiem, psihologiem, psihoterapeitiem, ģimenes ārstiem, citu specialitāšu ārstiem.

Pateicoties mūsdienu algoloģijas panākumiem, ir atklātas jaunas metodes cīņai pret hroniskām sāpēm, konkrēti: antidepresantu, antipsihotiķu, trankvilizatoru, pretepileptisko un citu psihotropo līdzekļu pielietošana, kas modulē sāpju uztveri, tai skaitā epidurālās blokādes, fentanila plāksteru izmantošana u.c. Tas ļauj būtiski atvieglot stāvokli slimniekiem ar hroniskām sāpēm, īpaši onkoloģiskiem slimniekiem.

Dodoties pie sāpju terapeita - algologa neaizmirstiet paņemt līdzi iepriekš veikto izmeklējumu, analīžu datus, atceries agrāk pielietotās ārstēšanas metodes un lietotos medikamentus!  Hronisku sāpju ārstēšana prasa pacietību, sadarbību ar ārstu un paša vēlmi no tām atbrīvoties. Vienā dienā nav iespējams izārstēt sāpes, kas pastāvējušas gadiem ilgi!

 Zvani un uzzini vairāk!

67144031; 67143550; 67144046; 29296313

Pakalpojumu cenas:


Piesakies konsultācijai