logo logo draugiem draugiem

Sākums > Par mums > Jaunumi > Zarnu izmeklēšana – jaunā kvalitātē!

Zarnu izmeklēšana – jaunā kvalitātē!

atverts

Daudziem zarnu izmeklēšana šķiet ļoti delikāta, uz ko pacienti nereti sadūšojas vien tad, ja ir obligāta nepieciešamība. Turklāt daudzi domā, ka tas ne tikai ir nepatīkams, bet arī sāpīgs izmeklējums, taču tas vairs neatbilst patiesībai, jo praktiski visās medicīnas iestādēs mūsdienās to veic vieglā sedācijā.  SIA "Veselības centrs 4" filiāles "Diagnostikas centrs" gastroenteroloģe Ilona Vilkoite uzsver, ka šobrīd zarnu izmeklēšanai pieejamas jaunas iespējas, kas ļauj vēl veiksmīgāk atklāt slimības, kā arī noņemt pirmsvēža vēstnešus – polipus.

Vaininieki – polipi Kolorektāls vēzis ir ļaundabīga slimība, kas veidojas taisnajā un/vai resnajā zarnā. Ik gadu Latvijā ar to saslimst ap tūkstotis pacientu, no kuriem divas trešdaļas diemžēl nomirst.

“Ir zināms, ka kolorektāls vēzis attīstās no zarnas polipiem, kas sākotnēji ir mazi un labdabīgi, taču laikus nelikvidēti – nenoņemti nes risku transformēties par ļaundabīgu slimību – zarnu vēzi,” uzsver daktere. “Vienīgā metode, kas ļauj savlaikus atrast zarnu polipus, ir kolonoskopija. Izmeklējums noris vieglā sedācijā, pacients ir dziļi iemidzis un nejūt ne sāpes, ne diskomfortu.

Svarīgi apzināties, ka mūsdienās iespējams izvairīties no zarnu vēža attīstības, atliek vien savlaikus veikt kolonoskopijas izmeklējumu un, ja tas nepieciešams, strikti ievērot kontroles reizes.” Tik svarīgās palīgierīces Pēc Ilonas Vilkoites teiktā, izmeklējuma gaitā ārsts-endoskopists koncentrējas tieši uz polipu atrašanu.

Labākam rezultātam tiek izmantotas palīgmetodes: speciālu endoskopa uzgalīšu lietošana, gļotādas iekrāsošana gan ar digitālu apgaismojumu, gan īpaši paredzētiem šķīdumiem.

“Gadījumos, kad kolonoskopijas izmeklējuma laikā atrod polipu, ārsts apsver tā noņemšanas veidu,” akcentē gastroenteroloģe. “No nelieliem polipiem iespējams atbrīvoties jau izmeklējuma laikā, izmantojot mehāniskas papildierīces. 

Digitālo iekrāsošanas paveidu lieto gan augšējo, gan apakšējo endoskopiju laikā. Zarnu trakta gļotādu apskata īpaši pielāgotā gaismas filtru režīmā, kad panāk lielāku spilgtumu un paaugstina spektra attēla kvalitāti, virsmas un krāsu toņu izšķirtspēju. Tādējādi ir iespēja uzskatāmi izvērtēt kapilāru tīklojumu un jau pašā slimības sākumā atšķirt patoloģiskus audus no normāliem.

Resnajā zarnā šo apgaismes iespēju izmanto plakanu polipu konstatēšanai, kā arī lielu polipu robežu noteikšanai.” Bez ogļskābās gāzes neiztikt Lai ar kolonoskopiju pilnā apjomā izvērtētu resnās zarnas gļotādu, zarnas lūmenu, pēc dakteres vārdiem, tā jāuzpilda ar gāzi. Līdz šim tas tika darīts ar gaisu, taču pacienti nereti sūdzējušies par nepatīkamām sajūtām pēc izmeklējuma. Eiropas vadošajās klīnikās un tagad arī pie mums konkrētajā praksē izraudzīta zarnas insuflēšana ar ogļskābo gāzi, kas zarnu uzpūš lēnāk, saudzīgāk, līdz ar to mazinot nepatīkamās pēcprocedūras sajūtas.

Ogļskābā gāze absorbējas nesalīdzināmi ātrāk par gaisu un tiek pilnībā izvadīta caur plaušām.

Ja zarnas jāiztīra papildus “Izmeklējuma laikā ārsti mēdz izmantot ūdens irigatoru, kas ir ļoti svarīgi kolonoskopijas veikšanai,” piebilst Ilona Vilkoite. “Dodoties uz izmeklējumu, pacientam iepriekš īpaši jāsagatavojas – attiecīgu laiku jāatsakās no barības uzņemšanas, kā arī rūpīgi jāiztīra zarnas ar caurejas līdzekļiem. Taču ārstam vienmēr jārēķinās ar situāciju, kad pacienta zarnas var būt nepilnīgi sagatavotas, respektīvi, uz zarnu sieniņām tomēr palikušas fēču paliekas. Ar šo ūdens irigatoru šīs paliekas ļoti labi var noskalot, līdz ar to pilnvērtīgi izmeklēt zarnas gļotādu.

Irigatoru izmanto, arī ja zarnu gļotāda aplikta ne vien ar fēču paliekām, bet arī putām vai gļotām. Tas arī vajadzīgs, lai precīzāk noteiktu bojājuma vietu un biopsija (nelielu audu gabaliņu paņemšana) būtu maksimāli mērķtiecīga.” Speciāla krāsviela Kolonoskopijas izmeklējuma sakarībā gastroenteroloģe vēl piebilst, ka zarnas gļotādu var iekrāsot ar speciālu krāsvielu. “Šī metode tiek plaši izmantota Eiropā un arī Japānā. Mēs lietojam metilēnzilo šķīdumu, un mums ir iespēja pamanīt polipus, ko nevarētu izdarīt bez iekrāsošanas vai ar iekārtas digitālo krāsojumu. Gļotādā parādās līdz šim neredzēti, sevišķi plakani polipi. 

Vislabāk doties pie speciālista, pirms radušās kādas indikācijas. Tas ir svarīgi, jo zarnas polipi un zarnu vēzis par sevi nekādi nesignalizē agrīnās stadijās, bet kad jau ir attīstījies,” brīdina gastroenteroloģe Ilona Vilkoite.

Pilnu rakstu ar SIA "Veselības centrs 4" filiāles "Diagnostikas centrs" gastroenteroloģes Ilonas Vilkoites komentāriem lasiet žurnālā " 36,6 C", 2019. gada 25. janvāris - 7.februāris, numurā. 


  • Dalīties ar šo ziņu:

Piesakies konsultācijai