logo logo draugiem draugiem

Sākums > Par mums > Jaunumi > Psoriāze jeb zvīņēde: padomi, kā sasniegt ilgstošu slimības remisiju

Psoriāze jeb zvīņēde: padomi, kā sasniegt ilgstošu slimības remisiju

atverts

Viens no zināmākajiem dermatozes veidiem  ir psoriāze jeb zvīņēde. Tā ir hroniska, recidivējoša ādas slimība, ko raksturo ādas, nagu un locītavu bojājumi.

Psoriāze biežāk izpaužas gan sievietēm, gan vīriešiem vecumā no 15 līdz 40 gadiem, bet tā var attīstīties jebkurā vecumā. Slimības cēlonis joprojām nav skaidrs, bet liela nozīme ir iedzimtības faktoriem, stresam, vielmaiņas traucējumiem, kas aktivizē autoagresivitāti. Tas nozīmē, ka organisma imunitātes šūnas agresīvi reaģē uz organisma normālajiem audiem, psoriāzes gadījumā – uz ādas epidermas (virsādas) šūnām, veidojot ādas iekaisuma perēkļus klātus ar sudrabainu zvīņu.  

Ja rodas aizdomas par psoriāzi un manāt tai līdzīgus simptomus, noteikti jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu vai dermatologu, lai veiktu nepieciešamās analīzes un uzstādītu precīzu diagnozi, aicina SIA “Veselības centrs 4” filiāles “Dermatoloģijas klīnika” Dr. Tatjana Ļiņova, kura veikusi arī bloga ierakstus par psoriāzes problēmām.

Lai arī psoriāzi nevar izārstēt, ir iespējams mazināt tās izpausmes

Pateicoties mūsdienu medicīnai un terapijas iespējām, var sasniegt ilgstošu slimības remisiju, līdz ar to paaugstinot slimnieka dzīves kvalitāti.

Ārstējot psoriāzi, dažreiz izmēģina vairākus medikamentus, lai atrastu vispiemērotākos. Psoriāzes terapija sevī ietver ādas mīkstinošu un ūdens lipīdu barjeras atjaunojoša terapiju, ko psoriāzes pacients lieto regulāri, neskatoties uz slimības gaitu (paasinājums, remisija). Medikamentozo terapiju pievieno psoriāzes slimības paasinājuma periodā, kad veidojas jauni elementi, kas klāti ar zvīņu, vai paplašinās esošie. Šajā gadījumā pielieto gan vietējo, jeb lokālo terapiju (darvu saturošus medikamentus, D vitamīna lokālos preparātus, kortikosteroīdu, retinoīdu un salicilskābes medikamentus), gan sistēmisko terapiju (pielieto plašas psoriāzes ārstēšanā), gan arī bioloģisko medikamentu terapiju. Psoriāzes paasinājuma gadījumā ir nepieciešams griezties pie ārsta – dermatologa.

Psoriāze nav lipīga

Skandināvijas peldbaseinus bieži rotā zināms sauklis: “Psoriāze nav lipīgāka par vasaras raibumiem!”

Šai slimībai raksturīga sezonalitāte — ir gan vasaras, gan ziemas forma, no kurām pēdējā sastopama biežāk. Ziemas formas gadījumā uzliesmojumi ir rudenī un ziemā, bet vasarā vērojama uzlabošanās.

Psoriāzes gaita nav prognozējama. Tā kā slimību nevar pilnīgi izārstēt, ar to jāiemācās sadzīvot, jo galvenais ārstēšanas mērķis ir iegūt ilgstošu remisiju, agrīni novērst psoriāzes komplikācijas un uzlabot pacienta dzīves kvalitāti. Ļoti svarīga ir pareiza ādas kopšana, kā arī medikamentu izvēle un lietošana.

Kā varat mazināt niezi

  • uz dažām minūtēm piespiežot izsitumiem mitru kabatlakatiņu;
  • mitrinot izsitumu virsmu ar remdenu sālsūdeni un pēc tam ierīvējot ar vazelīnu vai maigu, barojošu roku krēmu;
  • valkājot ērtu, nesintētisku apģērbu, ar nepieguļošām vīlēm, kas potenciālu varētu kairināt ādu.

Vispārīgā ādas kopšana

Nav ieteicams no psoriāzes izsitumiem plēst zvīņas. Pierodiet neaiztikt izsitumus uz elkoņiem! Izsitumu berzēšana un kasīšana padarīs ādas iekaisumu vēl spēcīgāku. Ādai atveseļojoties, baltās zvīņas pakāpeniski izzudīs.

Psoriāzes perēkļus nepieciešams kopt ar taukainiem krēmiem, tas palīdzēs atdalīties atmirušajai ādas virskārtai. Blīvākiem ādas perēkļiem ieteicami kopjoši, ādu barojoši krēmi un ziedes ar aktīvo vielu 3-5% salicilskābes, vai urea saturoši krēmi. Psoriāzes remisijas periodā un ikdienas lietošanai ērtāki ir barojoši ķermeņa losjoni un krēmi (sastāvā taukskābes un/vai keramīdi), bet tie dod īslaicīgu rezultātu un to uzklāšana jāatkārto vairākas reizes dienā.

Vannas un dušas

Psoriāzes remisijas periodā ir ieteicama vannošanās remdenā ūdenī (40-43 grādu temperatūrā pēc Celsija) pievienojot dažādas aktīvās vielas: mīkstinošas, nomierinošas eļļas (Linola,, Oilatum u.c), darvas vai melnās jūras sāļus, kas palīdz atbrīvot ādu no liekām zvīņām. Vannošanās mājas apstākļos ieteicama vienu reizi nedēļā un tās ilgumam nevajadzētu pārsniegt 15-20 minūtes, jo tad āda var nespēt atjaunot savu mitruma līmeni un kļūt sausa. Pēc jebkuras ūdens procedūras obligāts noteikums ir ieziest ķermeni ar mīkstinošiem hipoalerģiskiem krēmiem, bez pievienotām sintētiskām smaržām un krāsvielām, kas potenciāli varētu kairināt ādu. Psoriāzes pacientiem ikdienā ieteicami ir mazgāšanās līdzekļi, kas paredzēti jūtīgas un/vai atopiskas ādas kopšanai. Ja ādas bojājums ir galvas matainā daļā, nepieciešams izvēlēties speciālus šampūnus ar nolobošu darbību (salicilskābe, darva), kas paralēli arī mazina niezi.

Kopjošā un dekoratīvā kosmētika

Kosmētiskie dekoratīvie un kopjošie līdzekļi psoriāzes pacientiem ir paredzēti jūtīgas, alreģiskas un atopiskas ādas kopšanai, kuri ir dermatoloģiski testēti un tajos nav pievienoti tādi ingredienti, kas potenciāli varētu kairināt ādu (spirts, ziepes, skābes u.c.). Psoriāzes gadījumā kosmētiskās procedūras ir atļautas, vienīgais, kas ir strikti aizliegts - psoriāzes slimniekiem, neatkarīgi no slimības stadijas, nedrīkst veikt galvanikas strāvas procedūras.

Sauļošanās un solārija apmeklējums

Saules gaismas UVB stariem piemīt ārstējoša pretiekaisuma darbība un vairums psoriāzes pacientiem vasaras periodā izsitumi mazinās vai pāriet. Tomēr vairākos pētījumos ir pierādīts, ka regulāra sauļošanās psoriāzes pacientiem paaugstina risku ādas ļaundabīgo veidojumu attīstībai nākotnē, tamdēļ nevajadzētu aizmirst par saules aizsargkrēmu lietošanu (SPF>50).

Viens no pierādītiem psoriāzes ārstēšanas veidiem vidēji smagas psoriāzes formas  paasinājuma gadījumā ir fototerapija ar UVB lampām. Tas ir ārsta – dermatologa rekomendēts procedūru kurss, ar UVB spektra gaismu, kura laikā tiek nomākta organisma autoagresivitāte un līdz ar to mazinās slimības izpausmes. Šīs procedūras notiek ambulatorās iestādēs, apmācīta medicīniskā personāla uzraudzībā, lai iegūtu maksimālo efektu – psoriāzes remisiju un mazinātu blaknes – ādas apdegumu un kancerogenitāti.

Pretēji sabiedrības uzskatiem, solārija apmeklējums nav tas pats, kas ārstnieciskā fototerpija. Tā terapeitiskais efekts ir īslaicīgs un tam piemīt rikošeta efekts (pēc šķietama uzlabojuma spēcīgāks psoriāzes paasinājums), kā arī apdeguma, perēkļu kairinājuma, fotonovecošanās un iespējamība iegūt onkoloģisko ādas saslimšanu nākotnē desmitkāršojas!

Medikamenti

Psoriāze vienkāršoti iedalās pēc smaguma pakāpes (viegla – perēkļi klāj līdz 3% no ķermeņa virsmas, vidēja – 3-10% un smaga – vairāk par 10%). Vieglas psoriāzes gadījumā un terapijas pirmās izvēles preparāti ir lokāli lietojamie hormonāli preparāti, D vitamīna analogi, kalcipotriols vai arī to kombinācija. Šos medikamentus lieto psoriāzes sākumterapijā un ilgstošai terapijai ne biežāk kā 1 reizi nedēļā, līdz 52 nedēļām. Pēc dažādu autoru datiem, šie preparāti kombinējot ar adekvātu kopjošu terapiju spēj līdzēt līdz pat 80% psoriāzes pacientiem. Šos preperātus nedrīkst lietot uz sejas un ķermeņa ielocēs, jo āda šajās vietās ir plāna un viegli ievainojama, līdz ar to lietojot šos medikamentus regulāri tie izraisa ādas atrofiju un citas komplikācijas. Hormonālie preparāti un kombinētie D3 analogu saturoši preparāti atrodas valsts kompensēto zāļu sarakstā un pēc dermatologa slēdziena var tikt izrakstīti ar 75% atlaidi.

Savukārt, ja uz lokālās terapijas fona, pacientam palielinās izsitumu skaits, parādās sāpes locītavās un process kļūst plašākas, ir nepieciešams konsultēties dermatologu, kas izvērtējot psoriāzes gaitu, var nozīmēt iekšķīgi lietojamus medikamentus, fototerapijas kursu vai bioloģiskos medikamentus psoriāzes remisijas sasniegšanai.  

Meklē risinājumu sadarbībā ar ārstu!

"Diagnostikas centra" dermatologi un "Dermatoloģijas klīnikas" oktobra vēstnese – dizainere, stiliste Indra Salcēviča – aicina: problēmas risinājumu meklē sadarbībā ar ārstu un savaldi psoriāzi mūsdienīgi!

 


  • Dalīties ar šo ziņu:

Piesakies konsultācijai