logo logo draugiem draugiem

Sākums > Par mums > Jaunumi > Analīzēs par daudz dzelzs. Par ko tas liecina?

Analīzēs par daudz dzelzs. Par ko tas liecina?

atverts

Ja analīzes uzrāda par daudz dzelzs, par daudz feritīna (galvenā dzelzs rezerve organismā), tam ir savi iemesli. Konsultē endokrinoloģe Gita Erta.

Visbiežāk tas liecina par akūtām un hroniskām aknu slimībām, hemohromatozi (iedzimta slimība ar pastiprinātu dzelzs uzkrāšanos aknās un citos orgānos, ko izraisa mutācijas HFE gēnā; tad var absorbēt pat 2–4 mg uztura dzelzs – divas reizes vairāk nekā cilvēkiem bez šīs slimības), hemolītisku anēmiju (saīsināts eritrocītu mūžs) vai eritopoēzes traucējumu radītu anēmiju, dzelzs pārlieku uzņemšanu (arī dzelzs preparātu nekontrolēta lietošana). Bet viss nav tik vienkārši – feritīns var paaugstināties akūta iekaisuma, piemēram, artrīta, gadījumā, un vienlaikus pacientam var būt Cilvēkiem, kuriem hemohromatoze ir ģimenes anamnēzē un ir paaugstināts dzelzs un feritīna līmenis, jāveic ģenētiskās analīzes, lai laikus noteiktu diagnozi un novērstu orgānu bojājumu.

Aknas ir galvenā dzelzs uzkrāšanās vieta organismā, un jebkurš process, kas bojā aknu šūnas, var izmainīt dzelzs un feritīna līmeni. Iemesls tam var būt pārmērīga alkohola lietošana, kas novedusi pie aknu cirozes. Paaugstinātu dzelzs un feritīna līmeni var izraisīt hroniska taukaino aknu steatoze, hronisks vīrusu hepatīts vai citu iemeslu radušies hroniski hepatīti.

Visu rakstu lasiet žurnāla ''100 Labi Padomi'' 2020. gada maija numurā.


  • Dalīties ar šo ziņu:

Piesakies konsultācijai