Kā sagatavoties kolonoskopijas izmeklējumam?
Lai nodrošinātu pilnīgu un precīzu resnās zarnas apskati, resnajai zarnai jābūt pilnīgi tīrai. Ārsts Jums ieteiks kādu no zarnu tīrīšanas veidiem - parasti zarnu tīrīšanai izmanto speciālu šķīdumu, kas jādzer lielos apjomos. Aptiekā jāiegādājas ārsta jums izrakstītais medikaments (piemēram, "Fortrans" vai "Picoprep").
Fortrans ir osmotiskas darbības caurejas līdzeklis, kas satur augstas molekulmasas makrogolu jeb polietilēnglikolu (PEG) un sāļus. Fortrans darbojas, palielinot šķidruma tilpumu zarnās, veicinot biežu defekāciju - ar šķidru saturu un tai sekojošu zarnu attīrīšanu. Iekšķīgai lietošanai tikai pieaugušajiem.
Ieteicamā deva ir viens litrs šķīduma uz 15-20 kg ķermeņa masas, kas vidēji atbilst 3-4 litriem pagatavotā šķīduma. Katra paciņa jāizšķīdina vienā litrā ūdens. Maisīt līdz pulveris pilnīgi izšķīst. Tiklīdz pulveris ir izšķīdis, šķīduma lietošana jāuzsāk nekavējoties.
Fortrans var lietot:
1) vienas devas veidā: 3-4 litri pagatavotā šķīduma jāizdzer iepriekšējā vakarā pirms procedūras, ja iespējams, ar vienas stundas pārtraukumu pēc pirmo 2 litru lietošanas
vai
2) dalītas devas veidā:
1. variants: 2 litri pagatavotā šķīduma jāizdzer iepriekšējā vakarā pirms procedūras un 1-2 litri procedūras dienas rītā
vai
2. variants: 3 litri pagatavotā šķīduma jāizdzer iepriekšējā vakarā pirms procedūras un 1 litrs procedūras dienas rītā.
1 stundas laikā ieteicams izdzert 1-1,5 litrus šķīduma, to lietojot pa 1 glāzei (250 ml) ik pēc 10 līdz 15 minūtēm.
Ārsts var pielāgot Jums ieteicamo lietošanas biežumu atbilstoši klīniskajam stāvoklim un iespējamajām blakusslimībām. Jums jāpabeidz šķīduma dzeršana vismaz 3 līdz 4 stundas pirms procedūras sākuma.
Picoprep ir pulveris, kura sastāvā ir nātrija pikosulfāts – caurejas līdzeklis, kas darbojas, pastiprinot zarnu darbību. Picoprep sastāvā ir arī magnija citrāts – cita veida caurejas līdzeklis, kas darbojas, aizturot šķidrumu zarnās, lai izraisītu attīrošu iedarbību.
Picoprep lieto zarnu tīrīšanai pieaugušajiem, pusaudžiem un bērniem no 1 gada vecuma pirms rentgenizmeklējuma, endoskopijas vai operācijas, kad to uzskata par klīniski nepieciešamu.
Šo traucējumu gadījumā zarnu satura pārvietošanās var būt traucēta vai kavēta. Simptomi ir slikta dūša, vemšana, caureja, sāpes vēderā, jutīgums vai pietūkums, kolikveida sāpes un drudzis.
Pirms Picoprep lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu:
Ja procedūra ir agri no rīta, var būt nepieciešams otru devu lietot naktī, bet tādā gadījumā ir iespējami miega traucējumi.
Vai drīkst lietot zāles, ko lietojat ikdienā ?
Parasti medikamentu lietošana jāturpina kā parasti, tomēr atsevišķos gadījumos daži medikamenti var traucēt veikt izmeklējumu. Informējiet savu ārstu par medikamentiem, kurus lietojat, īpaši par Aspirīnu vai citām zālēm, kas to satur, antikoagulantiem, insulīnu vai dzelzs preparātiem.
Kā jāgatavojas gastroskopijas procedūrai?
Pacientam jābūt tukšā dūšā, tas nozīmē, ka Jūs nedrīkstat ēst un dzert vismaz sešas stundas pirms izmeklējuma.
Informējiet ārstu par visiem medikamentiem, kurus Jūs lietojat. Iespējams, ka ir vai nu jāpārtrauc medikamentu lietošana, vai jāpielāgo to deva atbilstoši situācijai. Informējiet ārstu arī par iespējamu alerģiju, ja Jums tāda ir bijusi pret kādu medikamentu, vai citām nopietnām slimībām, ar kurām slimojat.
Ko Jums vajadzētu zināt par anestēziju!
Nereti endoskopijas procedūras mēdz būt arī nepatīkamas vai pat sāpīgas. Lai to novērstu, procedūru iespējams veikt anestēzijā. Dažkārt bez anestēzijas endoskopijas procedūras vispār nav iespējams izdarīt, jo īpaši, ja Jums ir veiktas vēdera dobuma operācijas. Anestēzijai tiek izmantotas dažādas intravenozi ievadāmas vielas, kas nodrošina pretsāpju un miega efektu. Tas nozīmē, ka manipulācijas laikā Jūs gulēsiet un pamodīsieties tad, kad izmeklējums būs pabeigts.
Par Jūsu drošību anestēzijas laikā rūpēsies ārsts anesteziologs, kas vēros Jūsu sirdsdarbību, asinsspiedienu, elpošanu un skābekļa daudzumu asinīs. Anesteziologs rūpēsies par Jums līdz pat brīdim kad Jūs būsiet pilnīgi pamodies un varēsiet doties mājas.
Svarīgi atcerēties, ka dienā, kad veikta anestēzija, Jūs nedrīkstat vadīt automašīnu! Vēlams, lai Jūs pēc procedūras uz mājām varētu doties kāda pavadībā.