logo logo draugiem draugiem
atverts



Kā sagatavoties kolonoskopijas izmeklējumam?

Lai kolonoskopijas izmeklējums būtu veiksmīgs un informatīvs, un ārstam endoskopistam būtu iespēja pamanīt niecīgākās izmaiņas resnajā zarnā, ir svarīgi pareizi tam sagatavoties. Pirms kolonoskopijas OBLIGĀTI veicama zarnas sagatavošana ar speciālu gatavošanās līdzekli. Latvijā pieejami vairāki gatavošanās preparāti, taču piemērotāko Jums ieteiks Jūsu ģimenes ārsts.

Pamatā ir divu veidu gatavošanās līdzekļi

1. Osmotiskie caurejas līdzekļi - FORTRANS 4l, MOVIPREP 2l, EZICLEN 3l (palielina zarnu šķidruma tilpumu, parasti veicina ātru, izteikti liela apjoma vēdera izeju, kas prasa steidzamu pacienta rīcību).

Priekšrocības: Izvēles līdzeklis pacientiem, kuriem ir elektrolītu traucējumi un hroniskas aknu, nieru, sirds slimības.

Mīnusi: Lieli šķidruma apjomi, nepatīkama garša, līdz ar to biežāki līdzekļa izvemšanas riski, kas samazina zarnas tīrības pakāpi.

2. Zarnu gļotādu kairinoši caurejas līdzekļi - PICOPREP 2l, CITRAFLEET 3-4l (duāls darbības mehānisms, parasti veicina vienmērīgu, nesteidzīgu, komfortablu vēdera izeju, tai pat laikā labi sagatavo resno zarnu izmeklējumam, ja vien tiek ievērotas gatavošanās rekomendācijas).

Priekšrocības: Patīkama garša, mazs šķidruma apjoms, relatīvi vieglāka gatavošanās, mazāks izvemšanas risks.

Mīnusi: Nav rekomendēts pacientiem ar elektrolītu traucējumiem, aknu, nieru, sirds mazspēju, sirds ritma traucējumiem, dehidratāciju, krampjiem, cukura diabētu.


Kā vieglāk sagatavoties kolonoskopijai?

  • Ja vien iespējams, izvēlieties maza tilpuma preparātu.
  • Ja jālieto liela tilpuma osmotisks caurejas līdzeklis, tam var pievienot citrona, apelsīnu, ingvera vai ābolu sulu bez biezumiem.
  • Iespēju robežās gatavoties pēc dalītās shēmas, kas paredz nepieciešamo līdzekļa apjomu lietot divās dienās.

Diēta

Piecas dienas pirms kolonoskopijas:

  • atļautie produkti: svaigi, mizoti augļi bez sēklām un tvaicēti dārzeņi (āboli, burkāni u.c), siers, gaļa, zivs, baltmaize, baltie rīsi, nūdeles, kviešu cepumi bez sēklām, kartupeļi bez mizas, vistas, tītara gaļa bez ādas, piens, piena produkti, olas;
  • aizliegtie produkti: pilngraudu maize, brūnie rīsi, augļi un dārzeņi ar sēklām, mizām (piem. apelsīni, sēnes, plūmes, tomāti, gurķi u.c), speķis, cauraudzis ar ādu, rieksti, kukurūza, popkorns, ogas, konservēti dārzeņi, brokastu pārslas, musli, granola, piparkūkas.

Trīs dienas pirms kolonoskopijas: tikai "baltā" diēta: olas, piena produkti, baltā gaļa, rīsi, kartupeļi, siers.

Viena diena pirms kolonoskopijas: tikai dzidri, caurspīdīgi šķidrumi (nokāsts buljons bez biezumiem, dillēm un pētersiļiem, spraits, dzidra ābolu sula, piemēram, CIDO, kumelīšu, piparmētru tēja ar medu vai cukuru).


Gatavojoties ar dalīto shēmu, caurejas līdzekļa lietošana uzsākama 10-18 stundas pirms kolonoskopijas (parasti pirmskolonoskopijas vakarā ap 18.00)

Gatavojoties ar osmotiskiem caurejas līdzekļiem, vēdera izeja sagaidāma relatīvi strauja un ātra, turpretim- gatavojoties ar zarnu gļotādu kairinošiem caurejas līdzekļiem, vēdera izeja biežāk būs lēnāka, netraumatiska, nesteidzīga un kontrolējama.


Gatavojoties ar dalīto shēmu, jārēķinās ar to, ka kolonoskopijas izmeklējuma rītā varētu būt paredzēta agrāka mošanās, lai ieņemtu medikamenta otro devu, kas paredzēta aptuveni piecas stundas pirms kolonoskopijas. Papildu šķidruma uzņemšana jāpārtrauc divas!!! stundas pirms plānotā izmeklējuma laika. Vēdera izejai pirms kolonoskopijas ideālā variantā jābūt dzidri dzeltenai - kā kumelīšu tējai.

 

Jums ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu vai kardiologu, lai noskaidrotu, vai pirms kolonoskopijas ir jāpārtrauc vai jāpielāgo ASINSŠĶIDRINOŠO medikamentu lietošana. Ārstējošam ārstam ir jāsniedz galīgā rekomendācija par šo zāļu lietošanas pārtraukšanu. Šajā sarakstā ir populārākie asinsšķidrinošie medikamenti.

Piecas dienas pirms kolonoskopijas pārtraukt Varfarīna, Klopidogrela (Plavix), Ticagrelora (Brilinta), dzelzs preparātu, multivitamīnu un zivju eļļas lietošanu.

Trīs dienas pirms kolonoskopijas pārtraukt Cilostazol (Pletal), Dabigantran (Pradaxa), Rivaroxaban (Xarelto), Apixaban (Eliquis), Edoxaban (Savaysa) lietošanu.

Izmeklējuma dienā pacientam jāieņem savi medikamenti, kas paredzēti cukura diabēta, asinsspiediena, vairogdziedzera slimību ārstēšanai. Tos var lietot vismaz vienu stundu pirms vai pēc caurejas līdzekļa lietošanas.


Uz izmeklējumu lūgums ierasties kopā ar pavadošo personu!

Kas jāņem līdzi?

  • Briļļu vai kontaktlēcu maciņš, zobu protēžu kausiņš.
  • Ērts, viegli novelkams un uzvelkams apģērbs.
  • Telefons.

Neņemiet līdzi:

  • rotaslietas.
  • nevajadzīgas papildu lietas, iepirkumus.


Pirms kolonoskopijas izmeklējuma

  • Ar Jums runās ārsts, atbildēs uz jautājumiem un lūgs parakstīt piekrišanas veidlapas.
  • Tiks noskaidrota Jūsu veselības vēsture, dzīvībai svarīgās pazīmes - asinsspiediens, sirdsdarbības ritms, skābekļa saturācija asinīs. Šie rādītāji tiks monitorēti visa izmeklējuma gaitā.
  • Ārsts ievietos Jūsu vēnā kateteru un ievadīs zāles, no kurām Jūs aizmigsiet un gulēsiet, līdz izmeklējums būs beidzies. Izmeklējums ilgst apmēram 30-60 minūtes.

Pēc kolonoskopijas izmeklējuma

  • Jūs modīsieties citā telpā, medmāsa Jums palīdzēs saģērbties un pavadīs uz atpūtas telpu, kur Jūs atžirgsiet pilnībā, iemalkojot glāzi ūdens.
  • Ārsts pēc izmeklējuma sniegs Jums rezultātus. Gadījumā, ja tiks veikta biopsija, Jūs tiksiet par to informēts. Rezultāts būs saņemams www.datamed.lv 10 dienu laikā pēc izmeklējuma.
  • Jūs varat justies apreibis vēl 2-3 stundas, tāpēc dienā pēc izmeklējuma Jūs nedrīkstat vadīt auto.
  • Ēst un dzert Jūs drīkstat uzreiz pēc izmeklējuma, striktu ierobežojumu nav, taču vēlama neliela apjoma maltīte.
  • Sazinieties ar savu ģimenes ārstu par medikamentu lietošanas atsākšanu!


Piesakies konsultācijai