logo logo draugiem draugiem

Sākums > Pakalpojumi > Kā jāsagatvojas endoskopijas procedūrai?

Kā jāsagatvojas endoskopijas izmeklējumam?

atverts

Kā sagatavoties kolonoskopijas izmeklējumam?

Lai nodrošinātu pilnīgu un precīzu resnās zarnas apskati, resnajai zarnai jābūt pilnīgi tīrai. Ārsts Jums ieteiks kādu no zarnu tīrīšanas veidiem - parasti zarnu tīrīšanai izmanto speciālu šķīdumu, kas jādzer lielos apjomos. Aptiekā jāiegādājas ārsta jums izrakstītais medikaments (piemēram, "Fortrans" vai "Picoprep").

Fortrans ir osmotiskas darbības caurejas līdzeklis, kas satur augstas molekulmasas makrogolu jeb polietilēnglikolu (PEG) un sāļus. Fortrans darbojas, palielinot šķidruma tilpumu zarnās, veicinot biežu defekāciju - ar šķidru saturu un tai sekojošu zarnu attīrīšanu. Iekšķīgai lietošanai tikai pieaugušajiem.

Ieteicamā deva ir viens litrs šķīduma uz 15-20 kg ķermeņa masas, kas vidēji atbilst 3-4 litriem pagatavotā šķīduma. Katra paciņa jāizšķīdina vienā litrā ūdens. Maisīt līdz pulveris pilnīgi izšķīst. Tiklīdz pulveris ir izšķīdis, šķīduma lietošana jāuzsāk nekavējoties.

Fortrans var lietot:
1)    vienas devas veidā: 3-4 litri pagatavotā šķīduma jāizdzer iepriekšējā vakarā pirms procedūras, ja iespējams, ar vienas stundas pārtraukumu pēc pirmo 2 litru lietošanas
vai
2)    dalītas devas veidā:
1. variants: 2 litri pagatavotā šķīduma jāizdzer iepriekšējā vakarā pirms procedūras un 1-2 litri procedūras dienas rītā
vai
2. variants: 3 litri pagatavotā šķīduma jāizdzer iepriekšējā vakarā pirms procedūras un 1 litrs procedūras dienas rītā.

1 stundas laikā ieteicams izdzert 1-1,5 litrus šķīduma, to lietojot pa 1 glāzei (250 ml) ik pēc 10 līdz 15 minūtēm.

Ārsts var pielāgot Jums ieteicamo lietošanas biežumu atbilstoši klīniskajam stāvoklim un iespējamajām blakusslimībām. Jums jāpabeidz šķīduma dzeršana vismaz 3 līdz 4 stundas pirms procedūras sākuma.


Picoprep
ir pulveris, kura sastāvā ir nātrija pikosulfāts – caurejas līdzeklis, kas darbojas, pastiprinot zarnu darbību. Picoprep sastāvā ir arī magnija citrāts – cita veida caurejas līdzeklis, kas darbojas, aizturot šķidrumu zarnās, lai izraisītu attīrošu iedarbību.

Picoprep lieto zarnu tīrīšanai pieaugušajiem, pusaudžiem un bērniem no 1 gada vecuma pirms rentgenizmeklējuma, endoskopijas vai operācijas, kad to uzskata par klīniski nepieciešamu.

Nelietojiet Picoprep šādos gadījumos:

 • ja Jums ir alerģija pret nātrija pikosulfātu, magnija oksīdu, citronskābi vai kādu citu (6. punktā minēto) šo zāļu sastāvdaļu;
 • ja Jums ir pavājināta kuņģa spēja iztukšoties ( kuņģa retence);
 • ja Jums ir kuņģa vai zarnu čūlas;
 • ja Jums ir smagi nieru darbības traucējumi;
 • ja Jums ir zarnu aizsprostojums vai plīsums;
 • ja Jums pašlaik ir slikta dūša vai vemšana;
 • ja Jums ir traucējums, kad nepieciešama operācija vēdera dobumā, piemēram, akūts apendicīts;
 • ja ārsts Jums teicis, ka Jums ir sastrēguma sirds mazspēja (sirds nespēj pietiekami efektīvi sūknēt asinis pa ķermeni);
 • ja Jums ir aktīva iekaisīga zarnu slimība, piemēram, Krona slimība vai čūlainais kolīts;
 • ja ārsts Jums teicis, ka Jums ir pārāk daudz magnija asinīs;
 • ja esat ļoti izslāpis vai Jūsu organisms varētu būt stipri atūdeņots;
 • ja ārsts Jums teicis, ka Jums ir muskuļu bojājums, kad to saturs ieplūst asinīs;
 • ja Jums ir traucējums, ko sauc par:
 • ileusu (zarnu aizsprostojums vai nav normālas zarnu kustības),
 • toksisko kolītu (zarnu sieniņas bojājums);
 • toksisku zarnu paplašināšanos (resnās zarnas paplašināšanās).

Šo traucējumu gadījumā zarnu satura pārvietošanās var būt traucēta vai kavēta. Simptomi ir slikta dūša, vemšana, caureja, sāpes vēderā, jutīgums vai pietūkums, kolikveida sāpes un drudzis.

Brīdinājumi un piesardzība lietošanā

Pirms Picoprep lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu:

 • ja Jums nesen veikta operācija vēdera dobumā;
 • ja Jums ir sirds vai nieru darbības traucējumi;
 • ja Jums ir iekaisīga zarnu slimība, piemēram, čūlainais kolīts vai Krona slimība;
 • ja esat jaunāks par 18 gadiem, gados vecāks vai fiziski vājš cilvēks. Ārstēšanas laikā Jums noteikti jādzer pietiekami daudz šķidruma un jāuzņem elektrolīti;
 • ja lietojat Picoprep pirms zarnu operācijas.

Ja procedūra ir agri no rīta, var būt nepieciešams otru devu lietot naktī, bet tādā gadījumā ir iespējami miega traucējumi.

Dzeramā šķīduma "Picoprep" pagatavošana:

 • "Picoprep" pulveri izšķīdiniet glāzē auksta ūdens (aptuveni 150 ml). Maisiet 2 – 3 minūtes un tad izdzeriet šķīdumu.
 • Ieteicamā deva ir viena paciņa, ko lieto 10 līdz 18 stundas pirms procedūras un viena paciņa, ko lieto 4 līdz 6 stundas pirms procedūras.
 • Kad lietota pirmā paciņa, pēc tam vairāku stundu laikā jādzer vismaz pieci 250 ml dzidra šķidruma dzērieni, pēc otrās paciņas lietošanas jālieto vismaz trīs 250 ml dzidra šķidruma dzērieni vairāku stundu laikā. Jūs varat dzert dzidra šķidruma dzērienus līdz 2 stundām pirms procedūras.
 • Lai nomērītu devu ar mērkaroti, piepildiet mērkaroti ar kaudzi ar pulveri no paciņas. Novelciet ar naža plakano malu gar mērkarotes virsējo malu. Mērkarotē palikušais pulveris ir viena mērkarote pulvera (4 g pulvera). Ieberiet pulveri no mērkarotes glāzē ūdens. Glāzē jābūt apmēram 50 ml ūdens uz 1 mērkaroti pulvera, apmēram 100 ml ūdens uz 2 mērkarotēm pulvera.
 • Izdzeriet šķīdumu. Reizēm "Picoprep" šķīdums kļūst karsts. Ja tā notiek, pagaidiet, lai tas pietiekami atdziest, un tad izdzeriet.
 • Pēc "Picoprep" devas lietošanas Jums jāņem vērā, ka jebkurā brīdī var sākties šķidra vēdera izeja. Lūdzu, pārliecinieties, lai visu laiku pēc katras devas lietošanas Jums būtu pieejama tualete, kamēr zāļu iedarbība beigsies.

Vai drīkst lietot zāles, ko lietojat ikdienā ?

Parasti medikamentu lietošana jāturpina kā parasti, tomēr atsevišķos gadījumos daži medikamenti var traucēt veikt izmeklējumu. Informējiet savu ārstu par medikamentiem, kurus lietojat, īpaši par Aspirīnu vai citām zālēm, kas to satur, antikoagulantiem, insulīnu vai dzelzs preparātiem.

Kā jāgatavojas gastroskopijas procedūrai?

Pacientam jābūt tukšā dūšā, tas nozīmē, ka Jūs nedrīkstat ēst un dzert vismaz sešas stundas pirms izmeklējuma.

Informējiet ārstu par visiem medikamentiem, kurus Jūs lietojat. Iespējams, ka ir vai nu jāpārtrauc medikamentu lietošana, vai jāpielāgo to deva atbilstoši situācijai. Informējiet ārstu arī par iespējamu alerģiju, ja Jums tāda ir bijusi pret kādu medikamentu, vai citām nopietnām slimībām, ar kurām slimojat.

Ko Jums vajadzētu zināt par anestēziju!

Nereti endoskopijas procedūras mēdz būt arī nepatīkamas vai pat sāpīgas. Lai to novērstu, procedūru iespējams veikt anestēzijā. Dažkārt bez anestēzijas endoskopijas  procedūras vispār nav iespējams izdarīt, jo īpaši, ja Jums ir veiktas vēdera dobuma operācijas. Anestēzijai tiek izmantotas dažādas intravenozi ievadāmas vielas, kas nodrošina pretsāpju   un miega efektu. Tas nozīmē, ka  manipulācijas laikā Jūs gulēsiet un pamodīsieties tad, kad izmeklējums būs pabeigts.

Par  Jūsu drošību anestēzijas laikā rūpēsies ārsts anesteziologs, kas vēros Jūsu sirdsdarbību, asinsspiedienu, elpošanu un skābekļa daudzumu asinīs. Anesteziologs rūpēsies par Jums līdz pat brīdim kad Jūs būsiet pilnīgi pamodies un varēsiet doties mājas.

Svarīgi atcerēties, ka dienā, kad veikta anestēzija, Jūs nedrīkstat vadīt automašīnu! Vēlams, lai Jūs pēc procedūras uz mājām varētu doties kāda pavadībā.

 


Piesakies konsultācijai